GeriGündem Operation USA Türkiye'de
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Operation USA Türkiye'de

ABD'nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarından Operation USA, bugüne kadar yardım elini uzattığı 82 ülkeye Türkiye'yi de kattı. Marmara depreminden sonra harekete geçen, merkezi Kaliforniya'daki Operation USA yetkilileri, Türkiye'ye 60 tonluk tıbbi malzeme göndermeyi kararlaştırdı. Özellikle cerrahi alanda kullanılacak tıbbi malzemeyi içeren kargonunun ilk partisi İstanbul'a ulaşmadan, Operation USA Başkanı Richard Walden Türkiye'ye geldi.

Hürriyet'in sorularını yanıtlayan Walden, kurulduğu 1979'dan beri, Vietnam'dan Kamboçya'ya, Ruanda'dan Etiyopya'ya, Bosna'dan Kosova'ya yardım eli uzatan Operation USA'in ‘uluslararası yardım ve gelişme’ye yönelik çalıştığını belirtti. Walden, ABD Hükümeti'nin öncelikli olarak geçici yerleşim ve su arıtma alanında destek verdiği Türkiye'ye, deprem bölgelerinde bulunmayan tıbbi malzeme sağlamayı uygun bulduğunu anlattı. 1997'de kara mayınlarının yasaklanmasına yönelik uluslararası kampanyayı yürüten sivil toplum kuruluşlarıyla Nobel Barış Ödülü'nü paylaşan Operation USA'in sağladığı malzemenin 6 tonluk ilk bölümünün bugün THY tarafından İstanbul'a getirileceğini söyledi.

Walden, tıbbi malzemenin arasında derin kesik ve yanıklarda kullanılacak bandajlardan, ameliyatlarda kullanılacak araç gerece kadar birçok türde tıbbi malzeme olduğunu belirtti. İstanbul Valiliği yetkilileri ve Kızılay yetkilileriyle hangi malzemenin nereye gönderileceğini kararlaştıracaklarını söyleyen Walden, bağışlarının büyük bölümünü Hollywood ve şov dünyasından, ABD'deki hastanelerden, diğer yardımseverlerden sağladıklarını bildirdi. ABD'de yaşayan Hüseyin Gelis'in aracılığıyla Türkiye'deki bazı başka kurumlarla irtibata geçtiğini söyleyen Walden, Sakıp Sabancı ile görüştüklerini Koç Holding'den de yetkililerle görüşeceklerini belirtti. Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarıyla da işbirliği yapmak istediklerini, geriye kalan 54 tonluk malzemenin Türkiye'ye nakli için ABD'de askeri uçak bulmaya çalışacaklarını bildiren Walden, tıbbi malzeme dışında da yardıma hazır olduklarını da vurguladı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle