Gündem Haberleri

  Önlisans mezunu öğretmenler için kariyer sınavı

  A.A
  08.02.2006 - 10:59 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 27 Kasım'daki Öğretmenlik Kariyer Sınavına katılamayan önlisans mezunu öğretmenler için kariyer sınavı düzenleyecek.

  30 Nisan'da gerçekleştirilecek olan sınava (2005-Ek KBYS) başvurular, 13 Şubat'ta başlayacak, 3 Mart'da sona erecek.

  MEB'in 27 Kasım'da kurum ayrımı gözetmeksizin şartları taşıyan öğretmelerin, öğretmelik kariyer basamaklarında yükselmelerini sağlamak amacıyla düzenlediği 2005-KBYS'ye lisans mezunu olma şartı arandığından dolayı giremeyen önlisans mezunu öğretmenler, sınavın iptali için Danıştay'a başvurmuşlardı. Danıştay İkinci Daire Başkanlığı “Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliği”nin bazı maddelerinin yürütülmesine karar vermesi üzerine MEB, Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliğinde Değişiklik yapılmasına Dair Yönetmelik” hükümlerince 2005-Ek KBYS'yi düzenlemeye karar verdi.

  Sınava, MEB'e bağlı resmi ve özel öğretim kurumları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda bulunanlardan sadece lisans öncesi öğrenime sahip olan ve gerekli diğer koşulları taşıyanlar başvurabilecek.

  2005-Ek KBYS'ye ilişkin hazırlanacak kılavuz, bakanlığın ”http://ilsis.meb.gov.tr” ya da “http://personel.meb.gov.tr” adreslerinde yayınlanacak.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı