Gündem Haberleri

  Önce Vatikan'da ders verdi, şimdi Türkiye'yi temsil edecek

  Zeynep GÜRCANLI- ANKARA
  15.08.2014 - 14:46 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanlığı'nın yaz kararnamesinden bir sürpriz çıktı; Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan bir isim de, Büyükelçi atandı.

  Diyanet İşleri'nin Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı, Prof. Dr. Mehmet Paçacı, Vatikan'a Büyükelçi olarak atandı.

  ÖNCE VATİKAN'DA DERS VERDİ, ŞİMDİ TÜRKİYE'Yİ TEMSİL EDECEK

  Prof. Paçacı, Vatikan'a yabancı bir isim değil.
  İlahiyat kökenli bir profesör olan Mehmet Paçacı, 1998 yılında Vatikan’da Pontificia Universitas Gregoriana ve Pontificio Istittuto Di Studi Arabe E D’Islamistica’da dersler vermişti.

  WASHİNGTON'DA DİN İŞLERİ MÜŞAVİRLİĞİ YAPTI

  Mehmet Paçacı, Dışişleri Bakanlığı'na da yabancı bir isim değil; Daha önce Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde Din Hizmetleri Müşaviri olarak görev yapmıştı.

  BİR İLAHİYATÇI PROF GİTTİ, BİRİ GELDİ

  Mehmet Paçacı, Vatikan Büyükelçiliği görevini bir başka İlahiyat Profesörü, Kenan Gürsoy'dan devralacak.
  Gürsoy, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun bu göreve gelmesinin ardından, Dışişleri teşkilatı dışından atadığı ilk Büyükelçi olarak dikkat çekmişti.

  İSLAM MODERNİZMİNİN GENÇ TEMSİLCİSİ OLARAK TANINDI

  Prof. Paçacı'nın İslam dini konusunda pek çok çok kitabı bulunuyor. Paçacı, yazdığı ilk kitaplarla, İslam modernizminin genç temsilcileri arasında anılmıştı.
  Paçacı'nın kitapları arasında, "Kutsal kitaplarda ölümötesi", "Çağdaş dönemde Kur'an ve tefsire ne oldu", "Kur'an'a giriş" bulunuyor.

  KUALALUMPUR'DA DERS VERDİ

  Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu olan Prof Paçacı, yurt dışında çeşitli ülkelerde de çalışmalar yaptı. 1989 yılında Kur’an’da ve Kitab-ı Mukaddes’te Ahiret İnancı adlı çalışmasıyla Doktor ünvanını alan Paçacı, 1985 yılında Suudi Arabistan Kral Suud Üniversitesi, Arap Dili Enstitüsü’nde araştırmalar yapmak ve Arap dilini geliştirmek amacıyla, 1987-1988 yıllarında İngiltere’de Manchester Üniversitesi İngiliz Kültür Heyeti (The British Council) araştırma bursunu kazanarak, Biblical Theology Bölümü’nde dersler alarak tezi üzerinde araştırmalarda bulundu. Paçacı, bir süre de Kuala Lumpur Uluslararası İslam Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak görev aldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı