Gündem Haberleri

  Ölüm şekli mezar taşına resmediliyor

  Ali LEYLAK- Ömer PINAR/ŞANLIURFA, (DHA)
  28.08.2012 - 11:33 | Son Güncelleme:

  Şanlıurfa’da, mezar taşlarına kişinin nasıl öldüğü resmediliyor. Bediüzzaman Mezarlığı’nda bulunan mezar taşlarının üzerine çizilmiş olan kamyon, otobüs, silah, bıçak, kalp gibi resimler hayata veda eden kişinin ölüm şeklini anlatıyor. Böylece mezar taşlarına bakanlar, mezarda bulunan kişinin yaşamını nasıl yitirdiğini öğrenebiliyor.

  Kent merkezinde bulunan Bediüzzaman Mezarlığı’na girenler, mezar taşlarındaki ilginç figürler ile karşılaşıyor. Trafik kazasında ölenlerin mezar taşlarına otobüs, kamyon, otomobil; cinayete kurban gidenlerin mezar taşlarına ise tabanca veya bıçak figürleri resmediliyor. Kalp hastalığından ölenlerin mezar taşına kalp resminin çizildiği mezarlıkta, ölen kişinin ilginç istekleri de mezar taşlarına yansıtılıyor. 40 yıldır Bediüzzaman Mezarlığı’nda mezar taşı yapan 60 yaşındaki Yusuf Ot, "Herkes değişik bir şeyler istiyor. Bunda amaç ölen kişinin nasıl öldüğünü ifade etmek. Bazen ölen kişinin çok sevdiği şeyler çizdiriliyor. Mesela hayattayken sigara, çay, koyun, çiçeği çok sevenlerin mezar taşlarına bunları yapıyoruz veya ölen bir avukatın yakınlarının isteği üzerine mezar taşına adalet terazisi çiziyoruz" dedi.

  ÖLÜM NEDENİ MEZAR TAŞINDA / FOTO GALERİ

  Yusuf Ot, ne iş yaptığını soranlara mesleğini ifade etmekte zorlandığını da anlattı. Yusuf Ot, "İnsanlar mezarlıkta mezar taşı yaptığımı öğrenince biraz ürküyor. Bizim mesleğimiz vatandaş tarafından ürpertili olarak karşılanıyor. Ama Allah katında ise sevap işliyoruz. Dedemden kalma bu mesleği 40 yıldır yapıyorum. Şimdiye kadar binlerce mezar taşı yaptım" diye konuştu.

  Ot, mezar taşlarına resim çizilmesine karşı olduğunu kaydetti. Yusuf Ot, "Bu talepte bulunanlara önce gerek olmadığını söylüyorum ama ısrar edilince çiziyorum. Artık eskisi kadar mezar taşına bu şekilde resim yapılması yönünde talep gelmiyor" dedi.
   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı