GeriGündem Ölüm ihalesi sonuçlandı!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ölüm ihalesi sonuçlandı!

Ölüm ihalesi sonuçlandı!

Niğde’de av turizmi kapsamında Demirkazık Dağı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’ndaki 12 yaban keçisinin avlanması için açılan ihale 214 bin 500 lira bedelle sonuçlandı. Şu ana kadar 4 yabancı bölgede ava çıktı.

BU YIL KOTA 12

3 bin 700 metre rakımlı Demirkazık Dağı’nda barınan yaban keçilerinin avlanması için Orman Ve Su İşleri Bakanlığı 7’nci Bölge Müdürlüğü bu yılki kotayı ’12’ olarak belirledi. Keçi başına 4 bin 500 lira tahmini bedelle açılan ihaleye giren av turizmi acenteleri, 4 yabancı avcının bölgeye geldiğini ve birer adet keçi avladığını açıkladı.

Ölüm ihalesi sonuçlandı’VURABİLİRSİN’ DEYİNCE..

1 Kasım’da başlayan av sezonunda Orman ve Su İşleri Niğde Şube Müdürlüğü’nce görevlendirilen bir personelle dağa çıkan avcıların 10 gün süresi ve 1 yaban keçisi avlama hakkı bulunuyor. Sadece 8 yaş ve üzerinde, boynuzları en az 100 santimetre olan erkek keçilerin avlanmasına izin veriliyor. Avcı, görevlinin avlanma kriterlerini taşıyan yaban keçisini belirleyip ’Vurabilirsin’ dediği hayvanı hedef alabiliyor. Buna uymayana ise cezai işlem uygulanıyor.

Ölüm ihalesi sonuçlandıBOYNUZU ALIYOR, ETİ KALIYOR

Demirkazık Dağı’nın zorlu koşullarında kendilerine verilen sürede keçi avlamayı başaranlar, avladıkları keçiyle hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra boynuzunu kesiyor. Avcı, boynuzu hatıra olarak ülkesine götürürken, keçinin eti ise avlanma sahası sınırlarındaki köylülere kalıyor. Yabancı avcılar için açılan ihale kotasının dışında, Bakanlık tarafından yerli avcılar için de yapılan başvuruya göre ayrıca kota belirlenebiliyor.

Ölüm ihalesi sonuçlandı