Gündem Haberleri

  Öğretmenlikte sınavla terfi dönemi başlıyor

  Hürriyet Haber
  13.04.2004 - 01:51 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı ve Başbakanlığa sunulan yasa taslağıyla öğretmenliğe yeni sistem getiriliyor. Buna göre öğretmenler ÖSYM tarafından her yıl düzenlenecek sınavla kademe kademe yükselecek.

  ÖĞRETMENLİK mesleğine yeni sistem getiriliyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), Başbakanlığa sunulan yasa taslağında; meslek, ‘adaylık’, ‘öğretmen’, ’uzman öğretmen’, ‘başöğretmen’ şeklinde yapılandırılıyor ve eğitim-öğretim tazminatı kariyere paralel artırılıyor. Taslağa göre, adaylık dönemini başarıyla tamamlayanlar, öğretmen olarak atanacak. Öğretmenler, kariyerde yükselmek için ÖSYM tarafından her yıl düzenlenecek sınava katılacak.

  KADEMEYE GÖRE ZAM

  Yükselmede, sınavın yanı sıra eğitim, kıdem ve başarı düzeyi gibi ölçütler de dikkate alınacak. Bunlara ilişkin esas ve usuller yönetmelikle belirlenecek.

  Başöğretmen sayısı, toplam kadro sayısının yüzde 10’unu, uzman öğretmen sayısı da yüzde 20’sini geçmeyecek. Öğretmenlerin aldığı eğitim-öğretim tazminatında da kariyerdeki yükselişe paralel artış sağlanacak. Buna göre başöğretmen unvanını kazanmış olanlar eğitim-öğretim tazminatından yüzde 40, uzman öğretmenliğe yükselenler de yüzde 20 oranında fazla yararlanacak. Taslağın bu yıl yasalaşması halinde mali hükümlerle ilgili uygulamaya, 1 Ocak 2005 tarihinde başlanacak.

  Düzenlenecek yönetmelikle de okul müdürlerinin öncelikle başöğretmenler arasından seçilmesi sağlanacak. Müdür yardımcıları da başöğretmenler ve uzman öğretmenler arasından belirlenecek.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı