Gündem Haberleri

  Oğlu IŞİD tutuklusu annenin isyanı: Yetkililere yalvardım

  DHA
  14.10.2015 - 18:27 | Son Güncelleme:

  5 Haziran'da Diyarbakır'da beş kişinin ölümü, 300'ü aşkın kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan terör eyleminden sonra IŞİD bombacısı olmaktan yakalanıp tutuklanan Orhan Gönder'in annesi Hatice Gönder DHA'ya konuştu.

  Adıyamanlı gençlerin, hangi camilerde ve çay ocaklarında buluşup yönlendirildiklerini anlatan Hatice Gönder, oğlunun peşinden koştuğu günleri hatırlattı. Gönder özetle şunları söyledi:

  BİR ŞEY OLURSA VEBALİ KİMİN?

  “Eğer benim çocuğum yarın bir gün, orada çocuğumu örgütleyip bu tarafa gönderir, bir şey olursa bunun vebalini, günahını kim verecek? Bunu söyledim. Polise de emniyet müdürüne de, valiye de… Defalarca gittim. (Bir milletvekili) ile de görüştüm. İsimleri yazdı cebine koydu. 'Bizzat bu işle ben ilgileneceğim' dedi. Gidiş o gidiş."

  IŞİD’Cİ ARKADAŞLAR

  "Oğlum, bugün IŞİD'e katılan kişilerle (2014 yılında dershaneye gitmesinin ardından) arkadaşlık kurduktan sonra saç ve sakal bıraktı, tavırları değişti. Bundan rahatsız olduk ancak kendisi bize endişelenmememizi söyledi. Değişim sürünce polise gittik, şikayet ettik.”

  SINIRDA OĞULLARINI ARADILAR

  “Polis oğlumun ifadesini aldı. Bizim yanımızda almadılar, tek aldılar. Geldik. 6-7 ay geçti. Bu çocuk ortadan kayboldu. Ben ve babası sınırlardan eve gelmedik. Hatay'dan Şanlıurfa sınırına kadar… Gittik haftalarca, karakola, savcılığa bildirmediğim yer kalmadı. Ben kendi adıma konuşuyorum. Diğer annelere bir şey diyemem. Sürekli aradım.”

  POLİS DİYARBAKIR’A ÇAĞIRDI

  “Sınırın her tarafını dolaştık, aylarca çocuğumuzu aradık ama bulamadık. Sonra bir gün polisler arayıp oğlumuz için Diyarbakır'a çağırdı. Bulunduğunu düşünerek Diyarbakır'a gittik, patlamayı yapacağı aklımızın ucundan geçmedi. Gittiğimizde patlamayı yaptığını duyduk. Kendisiyle konuştuğumuzda o gün de bugün de bombayla ilgisi olmadığını, kendisine tuzak kurulduğunu söylüyor."

  AİLELERE UYARI

  Ailelerin çocuklarındaki değişime ve çevresine dikkat etmesi önerisinde bulunan Hatice Gönder, çocuğuyla ilgili şikayetçi olduğu zaman polisin duyarlı davranmadığını ve takibini yapabilse bugün patlamaların meydana gelmesinin engellenmiş olacağını da öne sürdü.

  Suruç ve Ankara’daki terör eylemleriyle ilişkilendirilen bazı şüphelilerin, Adıyaman’daki ‘İslam Çay Evi’nde “radikalleştiği” bildirilmişti.

  Çay evi, çocukları IŞİD'e katılan bazı ailelerin şikayetinin ardından geçen yıl ocak ayında kapatılmıştı.

  Eskiden çay evinin bulunduğu yeri kiralayanlar, herkesin burayı “IŞİD'in merkezi” olarak gösterdiğini belirtip iş yapamadıkları gerekçesiyle işyerini kapatmışlardı.

  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı