Gündem Haberleri

  O yazı için özür diledi

  Hürriyet Haber
  09.08.2012 - 10:05 | Son Güncelleme:

  Sabah Gazetesi’nin Günaydın ekinde yazan Yüksel Aytuğ’un olimpiyata katılan kadın sporcular için dün köşe yazısında kullandığı “Kocaman omuzlar, küçücük kalçalar ve tahta gibi dümdüz göğüsler...” ifadeleri sosyal medyada büyük tepki çekti. Hürriyet Dünyası’ndan Melis Alphan, Banu Tuna ve Şermin Terzi, Aytuğ'un yazısına sert tepki gösterdi. Aytuğ bugünkü yazısında dün kullandığı ifadeler için özür diledi.

  Aytuğ bugünkü yazısında şu ifadeleri kullandı:

  Linç etmeden önce
  Hayatta hiç bu kadar yanlış anlaşılmamıştım.
  Dün bu köşede yazdığım "Kadınlık olimpiyatlarda ölüyor" başlıklı yazı bazı kesimlerce tam tersinden okunmuş.
  En başından söyleyeyim, benim amacım olimpiyatlarda güzel kadın vücudu izlemek değil.
  Beni birazcık tanıyan, arşivlerde duran yazılarımı hatırlayanlar bilirler ki; kadın haklarına, kadın ruhuna en fazla özen gösteren erkek yazarlardan biriyim. Her fırsatta kadına şiddeti, kadınların aşağılanmasını kıyasıya eleştirir, elimden geldiğince kadınların sesi olmaya gayret ederim.
  Olimpiyatlarda sırf başarıya odaklı olarak, fiziksel görünümleri erkeklere benzetilmeye çalışılan kadınlara öncelikle kadınların karşı çıkmaları gerektiğini düşünerek o yazıyı kaleme aldım. Çünkü bunun, kadınlar üzerinde yeni bir baskı ve aşağılama yöntemi oluşturduğunu düşünüyorum. Tekrar yazıyorum: Kadın sporcuların olimpik başarıları 'erkeğe benzemeye' odaklı olmamalı. Söylediğim işte bu kadar net. Ben kadın ruhunu, kadın zarafetini, analığı müdafaa etmeye çalıştım, hepsi bu.

  BEĞENİ REKORU KIRDI
  Neyse ki, beni doğru anlayan çok sayıda okurum var. Gazetemizin internet sitesinde ve Facebook sayfasında söz konusu yazıyla ilgili rekor 'beğeni' oranı da bunu belgeliyor.
  Tüm bunlara rağmen, istemeden de olsa, yanlış anlaşılmadan kaynaklı olarak da gelişse, üzmüş ya da kırmış olabileceğim tüm kadınlar ve kadın sporcularla birlikte, dünyada benim gibi kadınlığı önemseyen herkesten özür dilerim.


  ÜNLÜLER SOSYAL MEDYADA AYTUĞ'U TOPA TUTTU

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı