Gündem Haberleri

  NUSRET DEDE İKİ JAMES BOND FİLMİNDE ROL ALDI

  Hürriyet Haber
  28.07.2012 - 10:11 | Son Güncelleme:

  James Bond serisinin 1963'te bir kısmı Türkiye'de çekilen ikinci filmi “Rusya'dan Sevgilerle”de Sean Connery ile rol alan Nusret Ataer, 50 yıl sonra, çekimleri yine İstanbul'da yapılan serinin son filmi “Skyfall”da Daniel Craig ile de rol arkadaşı oldu.

  BEYAZPERDENİN EN KARİZMATİK AJANININ YANINDAN GÜZELLER EKSİK OLMADI- Fotogaleri

  50 YIL ARAYLA İKİ BOND FİLMİNDE OYNADI

  BOND'UN İSTANBUL SAHNELERİ BÖYLE ÇEKİLDİ- Fotogaleri

  Türk sinemasında da birçok filmde rol alan 78 yaşındaki Ataer, ticaret ve gazetecilik okulunu bitirdikten sonra  sporla uğraştığını, boksta milli sporculuğa kadar yükseldiğini anlattı.

  İstanbul'da dönemin eğlence mekanlarında bateri çalıp, İngilizce şarkılar  söylediğini kaydeden Ataer, sinemaya tesadüf sonucu girdiğini söyledi. Ataer, Lale Film'in sahibi İlhan Filmer aracılığıyla, 1963'te çekilen  Bond serisinin ikinci filminde oynadığını ifade ederek, daha sonra baba mesleği  olan kerestecilik işiyle uğraştığını kaydetti.
           
  RÜYALARIMA GİRDİ 
           
  Bond karakterinin yaratıcısı olan yazar Ian Fleming'in, “Bond filmi 50'inci yılında  İstanbul'da çekilecek” sözünü hiç unutmadığını belirten Ataer, “Zaten  rüyalarıma giriyordu. Televizyon izlerken Eminönü'nde çekimlerin yapıldığını  gördüm. İnanamadım, dilim tutuldu, 'Ben de orada olmalıyım' dedim. İlk filmde  yaşadığım o günlere döndüm. Hislerimi anlatamam” diye konuştu.

  Ataer, sabahın erken saatlerinde hazırlanarak, çekimlerin yapıldığı  Eminönü'ndeki Kapalıçarşı'ya gittiğini söyleyerek, sete geldiğinde yaşadıklarını  şöyle anlattı:  “James Bond'la (Sean Connery) olan fotoğraflarımı gösterdim. Birçok kişi  inanamadı. Orada görevli bir Türk arkadaş gelip beni aldı, durumu izah etti.  Hemen beni içeriye aldılar. Bir süre sonra yanıma gelen biri, İngiltere'yi  aradığını ve filmin yapımcısı Barbara Broccoli'nin benimle görüşmek istediğini  söyledi. İki gün sonra İstanbul'da olacağını ve benim muhakkak söylenen vakitte  orada olmam gerektiğini bildirdiler.”

  Kendisine iki gün sonra sabah saat 07.00'de sette olmasının söylendiğini  aktaran Ataer, “Yaşlı olduğumu ve Beylikdüzü'nde oturduğumu söyledim ama yine de  sabahın erken saatlerinde çok şık giyinerek Eminönü'ne gittim” dedi.  Ataer, öğlen saatlerine kadar çekimleri izlediğini, daha sonra James Bond  rolündeki Daniel Craig'le görüştürüldüğünü dile getirdi.
           
  CRAIG İLE SICAK KARŞILAMA

  NUSRET DEDE İKİ JAMES BOND FİLMİNDE ROL ALDI
  Ataer, Craig ve Connery ile çekilen fotoğraflarını gösterdi.

  Craig ile çok sıcak bir karşılaşma ve selamlaşma yaşadıklarını anlatan Ataer,  oradakilere, kendisini çok dinç hissettiğini ve bu filmde oynamak
   istediğini ilettiğini kaydetti.

  Ataer, daha sonra Barbara Broccoli ile tanıştırıldığını belirterek, şöyle  devam etti: “Daha sonra beni başka bir yere aldılar ve bir kadınla tanıştırdılar.  'Kim?' diye sorduğumda, Barbara Brocolli olduğunu söylediler. Bu benim için büyük  bir olaydı, çünkü ilk oynadığım James Bond filminin yapımcısı Barbara'nın  babasıydı. Ve şimdi kızının yapımcılığını yaptığı filmin setindeydim. Set  hazırlandıktan sonra beni de oraya aldılar ve deneme çekimi yaptılar. Birkaç  prova aldıktan sonra sahneler çekildi.”

  Ataer ayrıca, Barbara Brocolli'nin kendisiyle bir röportaj  gerçekleştirdiğini ve “Babam sizde nasıl bir intiba bıraktı?” diye sorduğunu  söyledi.

  İlk oynadığı Bond filminin ardından Yeşilçam filmlerinde de rol aldığını  hatırlatan Ataer, Muhterem Nur, Ayhan Işık, Salih Güney ve Cüneyt Arkın gibi  oyuncularla da kamera karşısına geçtiğini kaydetti.
           
  BOND FİLMLERİNİ AYRI BİR YERE KOYUYORUM        

  Türk filmlerinde istediği rolleri oynayamadığından yakınan Ataer, “Ama  Bond filmlerini ayrı bir yere koyuyorum. Hala ilk günkü gibi heyecan duyuyorum ve  o gücü kendimde görüyorum” ifadesini kullandı.

  Ataer, Türk dizilerinde rol almak istediği, özellikle “Kurtlar  Vadisi”nin kendisinde farklı bir heyecan uyandırdığını dile getirdi. “Rusya'dan Sevgilerle” adlı filmde, Ali Kerim Bey'i canlandıran Pedro  Armendariz'in oğlu Türk ajanı Mehmet'i oynadığını ifade eden Ataer, çekimlerin   Sirkeci Garı'nda yapıldığını ama mekanın Belgrad olarak geçtiğini ve o filmden 27  bin 500 lira kazandığını söyledi.

  Ataer, “İlk filmim olması nedeniyle Bond'u asla unutamam, renkli olması  ayrı bir cezbedici yanıydı. O filmde hiç acemilik yaşamadım, sanki kırk yıldır  filmlerde oynuyormuş gibiydim” dedi.
           
  KÜÇÜK BİR SAHNEYDİ
           
  “Skyfall”da oynadığı rolden dolayı ücret alıp almadığına ilişkin soruya  gülerek karşılık veren Ataer, “Çok ufak bir ücret verdiler. Zaten küçük bir  sahneydi. Nerede duracağımı ve ne yapacağımı söylediler, herhangi bir karakter  oynamadım” diye konuştu.

  Memduh Ün ve Halit Refiğ ile de çalışma fırsatı bulan Ataer, boksör  olması nedeniyle kavga sahnelerinde iyi işler çıkardığını hatta Memduh Ün'ün  kendisine kamera vererek kavga sahnesi çektirdiğini ifade etti.

  Ataer, senaryo denemeleri de olduğunu söyleyerek, “Yumruğun Bedeli, Aşk  İçin ve Bakirelerin Esrarı adlı üç senaryom var. Çekim senaryosuna kadar hepsi  hazır ve yıllardır filme dönüştürülmeyi bekliyor” diye konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı