Gündem Haberleri

  Nükleer suikast

  Hürriyet Haber
  12.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nükleer çalışmalar, “Hürmüz’ü kapatırız” açıklaması, ABD’li ajana verilen idam kararıyla İran tansiyonu yükseltirken dün sabah Tahran’da bir nükleer bilim adamının suikasta uğradı.

  Saldırıda ölen kişinin Natanz uranyum zenginleştirme tesisinde çalışan ve İran Nükleer Ajansı ile de kurumsal bağı olan 32 yaşındaki Mustafa Ahmedi Ruşen olduğu açıklandı. İki motosikletli saldırgan, Ahmedi’nin Allameh Tabatai Üniversitesi yakınlarındaki aracının altına manyetik bir gereçle bomba düzeneği yerleştirdi. Bombanın patlamasıyla 32 yaşındaki bilim adamı olay yerinde, şoförü ise hastanede yaşamını yitirdi. İranlı yetkililer saldırı metodunun, son iki yıl içinde üç bilim adamının suikastında kullanılan bombaya benzediğini söyledi.

  /images/100/0x0/55eae40cf018fbb8f89d4d1a

  ABD suçlamaları reddetti

  İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi, bilimadamı Ruşen’in öldürülmesinde ABD’yi ve İsrail’i sorumlu tutarak “Emperyalist güçlerin ajanları bu suikasta karıştı. Ancak düşmanlar bilmeliler ki, bu gibi terörist saldırılar İran’ın nükleer ilerlemesini durdurmaz” dedi.

  SALDIRININ ARDINDAN İLK GÖRÜNTÜLER / FOTO GALERİ

   

  İRAN'IN NÜKLEER PROGRAMINDA YENİ BİR SIR PERDESİ / ANALİZ

   

  İRANLI FİZİKÇİ BURADA ÖLDÜRÜLDÜ / WEB TV

  İran’ın suçlamasını reddeden Beyaz Saray Sözcüsü Tommy Vietor ABD’nin Ruşen’in ölümüyle “kesinlikle alakasının olmadığını” söyledi. ABD Dışişleri ise Tahran’ın suçlamalarıyla ilgili soruyu yanıtsız bıraktı.

  Yahudi blogcu, gazeteci Richard Silverstein, “Güvenilir, büyük siyasi ve askeri tecrübeye sahip kaynağım saldırının Mossad’ın ve İran Halkın Mücahitleri örgütünün işi olduğunu söyledi” dedi.

  İRAN'DAN ABD'Yİ KIZDIRACAK KARAR

  İki yılda dört suikast

  Son suikast, nükleer program sürecinden geri adım atmayacağını açıklayan İran’ın bilim adamlarını hedef alan dördüncü saldırı:

  -2009 yılında nükleer fizik uzmanı Şahram Amiri, Suudi Arabistan’a haca giderken ABD’ye kaçırıldığını öne sürmüştü.

  -2010 Ocak ayında nükleer bilim adamı Mesud Ali Muhammedi, Tahran’da bombalı saldırıda yaşamını yitirdi.

  -2010 Kasım ayında İran’ın en büyük nükleer projelerinden birinde görev alan nükleer fizikçi Macid Şehriyari öldürüldü. Aynı günkü başka saldırıda nükleer fizikçi Feridun Abbasi ve eşi ağır yaralandı.

  -2011 Temmuz ayında atom mühendisi Darius Rızai öldürüldü.

  CLINTON: İRAN'IN KARARI "RAHATSIZ EDİCİ"

  MOSSAD suikast için İranlı Kürtleri eğitiyor

  İSRAİL gizli servisi MOSSAD’ın, İran’ın nükleer programını baltalamak için İranlı Kürt rejim muhaliflerini eğitip bu ülkeye gönderdiği ve suikast yaptırdığı
  ileri sürüldü. Fransız  Le Figaro gazetesinin bölge uzmanları ve Fransız gizli servis kaynaklarına dayandırdığı habere göre MOSSAD, bu eğitimler için Kuzey Irak yönetiminin bilgisi dahilinde eğitim kampları kurdu. Dünkü saldırının bu iddialarla ilgisi olduğuna dair bir bilgi yok. Ancak İran, saldırının hemen ardından İsrail’i suçladı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı