Gündem Haberleri

  'Nobellik Sait' öldü

  Bayram BULUT/DİYARBAKIR (DHA)
  10.08.2009 - 15:43 | Son Güncelleme:

  GÜNEYDOĞU Anadolu Bölgesi’nde kan davalarının bitmesi yolundaki çabalarından dolayı Fransız Haber Ajansı (AFP) tarafından Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen ve “Nobellik Sait” lakabını alan Diyarbakır Kasaplar Odası Başkanı 65 yaşındaki Sait Şanlı yaşamını yitirdi.

  Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 'barış elçisi' olarak bilinen ve AFP tarafından 2006 yılındaNobel Barış Ödülü'ne aday gösterilen Diyarbakır Kasaplar Odası Başkanı Sait Şanlı, Ankara'da tedavi gördüğü hastanede bugün saat 10.00 sıralarında yaşamını yitirdi. Yaklaşık 3 hafta önce Ankara Güven Hastanesi'ne kaldırılan ve aort damarlarından iki kez ameliyat olan Sait Şanlı, daha sonra Yoğun Bakım Ünitesi'ne alınmıştı.

   

  Diyarbakır başta olmak üzere bölgede kaan önderi olan ve 'Barış elçisi' ve 'Nobellik Sait' lakabıyla anılan Sait Şanlı, bugüne kadar 448 kan davası, 97 kız kaçırma ve yaralama ile başlayan 106 husumetin barışla noktalanmasını sağlamıştı. Şanlı'nın cenazesinin Diyarbakır'a getirilerek toprağa verileceği belirtildi.

   

  AFP’nin, Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterdiği ve “Nobel Barış Komitesi belki onu tanımıyordur ama Güneydoğulu bu kasap 5 yılda tam 397 kan davasında anlaşma sağladı” dediği Sait Şanlı, şimdiye kadar 448 kan davasını, 97 kız kaçırma ve yaralanma ile başlayan 106 husumeti barışla noktalayarak Türkiye kamuoyunun ilgisini çekmişti.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı