Gündem Haberleri

  Nobel ödüllü yazar Cela öldü

  Hürriyet Haber
  17.01.2002 - 10:42 | Son Güncelleme:

  Nobel ödüllü İspanyol yazar Camilo Jose Cela, İspanya`nın başkenti Madrid`de bugün öldü. Madrid`deki Centro hastanesinden yapılan açıklamada, 1989 yılında Nobel edebiyat ödülünü kazanan Cela`nın, solunum yetmezliği ve kalp damarlarının tıkanması sonucu 85 yaşında öldüğü belirtildi.

   İspanya iç savaşı sonrasında ünlenen Cela`nın en tanınmış romanları, Pascual Duarte`nin Ailesi ve Madrid`in iç savaş sonrasında görünümünü yansıttığı Kovandır.  Cela`nın bu iki romanı başarılı biçimde filme uyarlanırken, Pascual Duarte`nin Ailesi, İspanya ve Latin Amerika`da 1 milyondan fazla sattı.

  Galiçya'da doğan Cela, Madrid Üniversitesi`nde başladığı yüksek öğrenimini 1936-1939 yıllarındaki iç savaştan sonra taamlayabildi. Cela, savaş sırasında İspanyol diktatör Franco`nun ordusunda görev yaptı.  

  1950`lerin ortasında Mayorka`ya yerleşen Cela, burada bir edebiyatdergisi ve çeşitli kitaplar yayımladı. Bir tür cinsel bilgiler ansiklopedisi olan Gizli Sözlük adlı yapıtını yayımlamaya başlayanCela, 1957`de İspanyol Akademisi`ne seçildi.

  Edebiyat etkinliklerinin iç savaş yüzünden kesintiye uğramasından sonra İspanya`da ortaya çıkan ilk romancı Cela`nın, roman, kısa öykü ve yolculuk güncelerinden oluşan yapıtları, kişilerden ya da olay örgüsünden çok tek tek olaylar, ayrıntılar ve sözel buluşlarla dikkat çeker.  

  Cela`nın keskin gözlem gücü ve renkli betimlemeleri, İspanya`nın kırsal bölgelerine ve Latin Amerika ülkelerine yaptığı yolculukları anlatan gezi kitaplarında çok belirgindir. Bu kitaplar içinde en ünlüleri, Alcarria`ya Yolculuk, Mino`dan Bidasoa`ya` ile Yahudiler, Magripliler ve Hıristiyanlar'dır.

  Cela'nın On Bir Futbol Öyküsü, Arı Kovanı, Pascual Duarte ve Ailesi adlı eserleri Türkçe'ye çevrildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı