Gündem Haberleri

  Nobel Barış Ödülü kadın hakları savucularına gitti

  Hürriyet Planet
  07.10.2011 - 12:10 | Son Güncelleme:

  Nobel Barış Ödülü’nü Liberya’dan Ellen Johnson-Sirleaf ile Leymah Gbowee ve Yemenli Tawakkul Karman kazandı.

  Devlet Başkanı Johnson Sirleaf ve iç savaşa karşı kadın hareketi başlatan Gbowee, ülkelerinde kadın haklarını için verdikleri mücadele göz önüne alınarak ödüle layık görüldü.

   

  NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ'NÜN SAHİBİ ÜÇ KADININ ÖZGEÇMİŞİ

   

  Yemenli kadın hakları savunucusu Karman da kadınların sesini güçlendirmek için verdiği çabalar sebebiyle İsveç Kraliyet Akademisi tarafından ödülü kazanan diğer isim olarak belirlendi.

   

  Her üç kazanan da gelişmekte olan ülkelerde kadın hakların savundukları ve kadınların güçlenmesi çaba gösterdikleri için ödüle aday gösterilmişti.

   

  Bu yıl, ödüle tam 241 aday gösterildi. Aralarında Wikileaks gibi örgütlerinde bulunduğu adaylar arasında öne çıkanlar Arap Baharı’nda rol oynayan aktivistler oldu.

   

  Karman, kazandığı ödülü "Arap Baharı'nda sokaklara dökülen tüm demokrasi yanlısı aktivistlere" adadı. Karman, Nobel Barış Ödülü'nü kazanan ilk Arap kadını olarak da tarihe geçti.

   

  "KADINLARA FIRSAT VERİLMELİ"

  Liberya’nın özgür seçimlerle göreve gelen ilk kadın lideri olan Sirleaf, gelecek hafta seçimlerde yeniden devlet başkanı seçilmek için yarışacak. Gbowee ise iç savaş esnasında kadınları bir araya getirerek “seks grevi” başlatmasıyla öne çıktı.

   

  Komite başkanı Thorbjoern Jagland, “Demokrasi ve sona ermeyen barış için erkeklerin toplumların tüm seviyelerinde nüfuz kurduğu dünyada kadınlara fırsat vermeliyiz” dedi.

   

  Komite ayrıca, Nobel Barış Ödülü’nün kadın hakları savunucularına verilmesiyle birçok ülkede kadınlara uygulanan baskının azaltılmasına yardımcı olmak istediklerini, ayrıca kadınların demokrasi ve barış için sağlayabilecekleri gücün anlaşılması gerektiğini ifade etti.

            

  Sirleaf'ın oğlu James, “Çok heyecanlandım. Bu kutlanması gereken çok büyük bir olay” dedi.

   

  91'İNCİ KEZ SAHİBİNİ BULDU

  Nobel Barış Ödülü ilk kez verildiği 1901 yılından bu yana 91 kişiye layık görüldü. Geçen yıl, ödülü ABD Başkanı Barack Obama kazanmıştı.

   

  Nobel Barış Ödülü’nün kazanan en genç insan, 1976’da henüz 32 yaşındayken bu ödüle layık görülen Mairead Corrigan’dı. En yaşlı kazanan ise 1995 yılında bu ödülle onurlandırılan 87 yaşındaki Joseph Rotblat oldu.

   

  Nobel Barış Ödülü’nü kazanan isim, Norveç parlamentosundan seçilen beş kişi tarafından belirleniyor. Ödül, adını dinamitin mucidi İsveçli bilim insanı Alfred Nobel’den alıyor.

   

  Adaylar, dünyanın dört bir yanındaki milletvekilleri, üniversite profesörleri, Nobel komitesi adayları ve ödülü geçmişte kazanan insanlar tarafından belirleniyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı