Gündem Haberleri

  Nesli tükenmekte olan kaplumbağayı maskara etti

  Hürriyet Planet
  14.10.2011 - 14:44 | Son Güncelleme:

  Vietnam’a bir balıkçı, avlanırken yakaladığı nesli tükenme tehlikesi altındaki kaplumbağayı yetkililere teslim etmek yerine, evcil hayvan haline getirip maskara etmeyi tercih etti.

  Geçtiğimiz hafta içinde Hanoi bölgesindeki Çuong Duong Köprüsü altında balığa çıkan Nguyen Ba Toan, suyun altında parlayan büyük bir canlı olduğunu fark etti.

   

  NESLİ TÜKENEN KAPLUMBAĞA BU HALLERE DÜŞTÜ / FOTO GALERİ

   

  Yıllarca nehirlerde balıkçılık yapan Çuong, ne olduğunu anlayamadığı canlıyı yakalamak istedi ama başarılı olamadı. Bunun üzerine suya atladı ve yarım saat sonra ne olduğunu bilmediği kaplumbağa türünü teknesine çıkardı.


  Yakaladığı kaplumbağanın nesli tükenmekte olan Amyda Cartilagineus olduğunu öğrenen Çuong, yetkililere başvurmak yerine kaplumbağayı evine götürüp sergilemeye başladı. Kameralara yakaladığı avla poz veren balıkçı, çocuğunu kaplumbağanın sırtına koyup yürütmekten geri kalmadı.

   

  NESLİ TÜKENEBİLİR

  22 kilo ağırlığında ve 108 santim uzunluğunda olan kaplumbağayı evcil hayvanı haline getiren 60 yaşındaki Çuong, iddialara göre kendisine teklif edilen yüz binlerce doları reddetti.


  Hanoi Üniversitesi’nden Dr. Ha Din Duc, Amyda Cartilagineus Asya’daki sularda yaşayan bir yumuşak kabuklu olduğunu ve Vietnam’ın orta ve güney bölgelerinde de bulunabileceğini ifade etti.

  Amyda Cartilagineus, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin (IUCN) nesli tükenmekte olan canlılar listesinde yer alıyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı