Gündem Haberleri

  Nejat Tümer için tören

  İSTANBUL (DHA)
  31.05.2011 - 12:29 | Son Güncelleme:

  Eski Deniz Kuvvetleri Komutanlarından emekli Oramiral Mehmet Nejat Tümer son yolculuğuna uğurlanıyor. 87 yaşında vefat eden Tümer için ilk tören saat 11.00 'da Tuzla'daki Deniz Harp Okulunda tören düzenlendi.Basına kapalı gerçekleşen törene kimlerin katıldığı hakkında bilgi verilmedi. Ancak törenden dakikalar önce Harp Okulu'na iniş yapan 2 askeri helikopter dikkat çekti.

  12 Eylül döneminin komutanlarından olan Tümer için düzenlenen tören basına kapalı gerçekleştirildi. Törene katılım hakkında bilgi verilmedi.

   

  Ancak Deniz Harp Okuluna iniş yapan iki askeri helikopter dikkat çekti. Deniz Harp Okulu'nda yapılan törenin ardından emekli Orgeneral Tümer'in cenazesi Selimiye Camii'ne götürüldü.

  Tümer'in eşi Melahat, oğulları Yalçın ve Çetin Tümer, cami avlusunda taziyeleri kabul etti.

  Eski Deniz Kuvvetleri Komutanlarından emekli Oramiral Mehmet Nejat Tümer için Selimiye Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay ve Deniz Kuvvetleri Oramiral Komutanı Eşref Uğur Yiğit cenaze törenine katıldı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özel, Selimiye Camisi'ndeki törende yer almadı. Genelkurmay Başkanı Koşaner cenazeye çelenk göndermekle yetindi. Tümer'in cenazesine 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Harp Akademileri Komutanlığı'nın da çelenk göndermesi dikkat çekti.

  GAZETECİLERE SIKI TAKİP

   

  Önceki askeki törenlerin aksine Tümer'in cenazesinde askerler, gazetecilerin cami avlusunda dolaşmasına izin vermedi. Gazeteciler kendilerine ayrılan yerden cenazeyi takip etmesini isteyen askerler, Tümer ailesine ve emekli komutanlara soru sormak isteyen gazetecilere de göz açtırmadı. Cenazede çok sayıda protokol subayı görev yapması dikkat çekti.

   

  EMEKLİ GENELKURMAY BAŞKANLARI TAM KADRO KATILDI

   

  Eski Genelkurmay Başkanlarından Necdet Uruğ, İsmail Hakkı Karadayı, Hüseyin Kıvrıkoğlu, Yaşar Büyükanıt ve İlker Başbuğ Selimiye Camii'ndeki cenaze namazında saf tuttu. Nejat Tümer'in oğlu Yalçın Tümer taziyeleri kabul ederken, torunu da cenazeye tekerlekli sandalyeyle katıldı.

   

  TOP ARABASINDA TAŞINDI

   

  Cenaze namazının ardından Necdet Tümer'in Türk bayrağına sarılı tabutu askerlerin omuzlarında top arabasına konuldu. Tümer ailesi ve komutanlar top arabasındaki tabuta selam durdu. Tümer'in cenazesi Birinci Ordu Komutanlığı'nın kapısından içeri alındı. Cenazeye katılanlar da cenazeyi takip etti.

   

  TOPRAĞA VERİLDİ

   

  Tümer'in Türk bayrağına sarılı naaşı, aile mezarlığına defnedildi.

  Tümer'in, askerlerin elinde bulunan 4 madalyası ile tabutuna sarılı olan Türk bayrağı ve fotoğrafı, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Uğur Yiğit tarafından ailesine teslim edildi.

  Tümer'in defin törenine eşi Melahat, oğulları Yalçın ve Çetin Tümer olmak üzere yakınları, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Uğur Yiğit ile muvazzaf ve emekli komutanlar katıldı.

  Bu arada, defnin gerçekleştirildiği Zincirlikuyu Mezarlığı'na, Milli Savunma Bakanlığı başta olmak üzere Genelkurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve üzerinde “7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren” yazılı çok sayıda çelenk gönderildi.

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı