Gündem Haberleri

  Ne getirdiler de geri gönderdik

  Metehan DEMİR / ST.PETERSBURG
  24.11.2013 - 02:15 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, dershaneler tartışması için, “Eğer cemaat olarak değerlendirilecekse, cemaatin mensupları, en ileri gelenleri, bugüne kadar Tayyip Erdoğan’a ne getirdiler de Tayyip Erdoğan geri gönderdi? Üniversitelerin hazırlanması, verilmesi ile ilgili adımlardan tutunuz da birçok faaliyete yönelik yapabileceğimiz ne varsa bunları yaptık. Benden geri dönen hiçbir şey yoktur. Buna Rabbim şahittir” dedi. Erdoğan, Rusya dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını şöyle yanıtladı:

  ŞAMAR YEDİK

  Eğitimde bir dönüşüme 1980-90’lı yıllardan beri ihtiyaç vardı. O dönemlerde de böyle teşebbüsler olmuştur. Ben Hüseyin Çelik’i Milli Eğitim Bakanlığı’na atadığımda ‘Dershanelerle ilgili hemen bir çalışma yap’ dedim, olmadı. Aynı şeyi Nimet Hanım’a da Ömer Bey’e de söyledim. Onlarda da olmadı. Artık Nabi Bey döneminde bu olacak. Bu dönüşümü yaparken bizim herhangi bir art niyetimiz olamaz. Dershaneciliği sadece belli bir grup yapmıyor. Ama nedense burada hedef tahtasına konulurken çok ağır konulduk. Danıştay ret kararı verdiğinde bütün gazeteler şu başlıkları attı: ‘İktidar, cemaatin okullarına öğrenci vermek için, parasal kaynak aktarmak için böyle bir yasa çıkardı.’ Oradan bir şamar yedik. Şimdi de maalesef bu yönlü bir şamar yemek bizi ciddi manada üzdü, üzüyor.

  ANLAMAKTA ZORLANIYORUM

  Çok açık net neler yapılabileceğini söyledim. Gelin bunu okula dönüştürün. Arsa, vergi, enerji her türlü teşviği verelim. Öğretmende sıkıntım var diyorsan, bu öğretmenleri yazılıya tabi tutmadan mülakatla alalım ve istihdam edelim. Şurayı anlamakta çok çok zorlanıyorum. Bizim ülkemizde şu anda 800 bini aşkın öğretmenimiz var. Bu öğretmenlerimize haksızlık olmuyor mu? Yetiştirip geliyor, yetiştirdikten sonra dershanenin öğrenciye verdiği nedir? Sadece test tekniğidir. Ama asıl altyapıyı hazırlayan neresidir? Devletin okuludur. Dikkat edin bunlar fen liselerinden yüzde 95, Anadolu liselerinden yüzde 91 oranında seçilmektedir. Ama garip gurebanın çocuklarının gittiği meslek liselerine teknik liselere gelince bu oran yüzde 18’e düşmektedir.

  ÇOĞU CEMAATTEKİ KARDEŞLERİMİZ

  Her öğrencinin üniversite bitirme diye bir mecburiyeti dünyada yoktur. Ama herkesin koluna şöyle bir bilezik takma mecburiyetimiz vardır. Hani ara eleman deniyor ya, Avrupa’da meslek lisesini bitiriyor, iş bulma imkanı yakalıyor. Bir konuda daha saptırma yapıyorlar, üzülüyoruz, çok büyük yalandır. Etüt merkezlerini okuma salonlarını kapatmıyoruz. Etüt merkezlerinde ağırlık SODES’indir (Sosyal Destek Programı). Buradaki öğretmenlerin birçoğu da cemaatteki kardeşlerimizden gelmektedir. Projeleri uygun görülüyor, öğretmenlerin ücretini ödüyoruz. Çocuğunu kursa göndermek için hayvanını, kolundaki bileziğini satan ailelerimizi bu yükten kurtarmak istiyoruz.

  RABBİM ŞAHİTTİR GERİ DÖNEN YOK

  ‘Bir gece baskını ile düzenleme yapılacak’ ifadesi hakikaten hiç şık değildir. Bir tasarıyı hazırlarsınız, parlamentoya getirirsiniz. Veya parlamentoda bir önerge verilir, bu başlığı atarsın. Ama böyle bir şey gündemde yokken, kalkıp da bu söylenirse bu bir iftira olur. Böyle bir fitneye niye fırsat veriyoruz? Bize yakışmaz. Dört dörtlük bir iftira, yalan. Eğer cemaat olarak değerlendirilecekse, cemaatin mensupları, en ileri gelenleri, bugüne kadar Tayyip Erdoğan’a ne getirdiler de Tayyip Erdoğan geri gönderdi? Üniversitelerin hazırlanması, üniversitelerin verilmesi ile ilgili adımlardan tutunuz da birçok faaliyete yönelik yapabileceğimiz ne varsa bunları yaptık. Benden geri dönen hiçbir şey yoktur. Buna Rabbim şahittir.

  MUHALEFETE YEM OLANLARA SORUN

  Muhalefettekilerin, daha düne kadar bir tek küfretmedikleri kalmıştı. Okyanus ötesi, bilmem ne... MHP’nin, CHP’nin neler söylediklerine bakın. Biliyorsunuz puslu havayı sevenler vardır. Ama onlara yem olanlara sormak lazım. Siz niye onlara böyle zemin hazırladınız? Ki bunu aramızda birçok kez konuştuk, görüştük. Böyle bir başlığı atanların gelip de acaba bizimle, ilgili arkadaşlarımızla görüşmeleri daha isabetli olmaz mıydı? Daha önce görüştüler, gereken kendilerine söylendi. Tekrar oturup görüşülebilir. Ayrıca olayı sadece cemaat olarak kaşımayalım. Ben dershaneler konusunda fitneye fesada fırsat vermeyelim. Bizim bir birliğimiz var, beraberliğimiz var.

  GERİ ADIM BEKLEMEYİN

  Bu ülkeye ve millete hizmet aşkımız var. Bu hizmet aşkımızı böyle bir tefrikaya kurban etmeyelim. Bütün dershane sahiplerine söylüyorum. Hemen okullaşmaya gidin. Her türlü desteği biz verelim. Ben bu makamda olduğum sürece, geri adım atmamızı kimse beklemesin. Haziran’a kadar inşallah bu işi bitireceğiz. İlk Bakanlar Kurulu’nda arkadaşlarımızdan tekrar bir sunum alacağız. O sunumdan sonra da hayırlısıyla tasarımızı getireceğiz.

  UYGUNSA BAKANLIK İZİN VERİR

  (İmralı’ya uluslararası gözlemcilerin, aydınların ziyareti) İmralı’ya şunlar bunlar gidecek gibi haberler çıktı. Böyle bir şey söz konusu değil. Bugüne kadar sadece BDP heyetinden 2-3 kişiye müsaade ettik. Yetki Adalet Bakanlığı’nda. Uluslararası kuruluşlardan bu tür talepler geldiğinde Adalet Bakanlığımız değerlendirmesini yapar. Uygun görüyorsa izni verir.

  33 aday belli

  (Adayların bir kısmının 29 Kasım’da açıklanıp açıklanmayacağıyla ilgili) Daha öncesinde de olabilir. Fazla geciktirmek istemiyorum. Bölge bölge, hem büyükşehir hem de il belediyelerinin içinde olduğu adayları açıklayacağız. Şu ana kadar 22 büyükşehir ile 11 il belediye başkan adayımızı belirledik. Bu belediyeler içinde belirlediğimiz fakat tatmin olmadığımız yerler var. Onlarla ilgili kamuoyu araştırmaları yaptırıyoruz. 8 büyükşehirle ilgili de kamuoyu araştırması yaptırıyoruz. Bunların da neticesini gördükten sonra açıklama serisine dahil edeceğiz. Adaylar tam belli olduktan sonra hangi ilde ne durumda olduğunuzu net kestirebilirsiniz. Şu anda oyumuz yüzde 50-52 görünüyor, ama bu genel seçim neticesi değildir. O da farklı bir şey. (Belirlenenler arasında bakan olup olmadığı sorusuna) Ben hep sürprizleri sizden öğreniyorum. Kabinedeki arkadaşlardan belediye başkan adayı yapmamız halinde o zaman kabinede bazı değişiklikler olacaktır. Seçim sistemiyle ilgili muhalefetten bir teklif gelmeyince, demek ki mevcut halden memnunlar. O zaman biz mevcut halle yolumuza devam ederiz.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı