Gündem Haberleri

  Mitterrand’ın son günleri

  Sabetay Varol/CNN TÜRK/Paris
  17.02.2005 - 11:59 | Son Güncelleme:

  Fransa'nın eski cumhurbaşkanı François Mitterand'ın ölümünden önceki son günlerini konu alan 'Le Promeneur du Champ de Mars' adlı film 55. Berlin Film Festivali'nin ilgi çeken yapıtlarından biri oldu. Fransa'da da gösterime giren film, ülkede büyük bir tartışma başlattı. Robert Guédiguian'ın yönettiği film, gazeteci Georges-Marc Benamou'nun 'Son Mitterrand' adlı kitabının uyarlaması.

  Mitterrand'ın, ölümüne az bir süre kala yaşamla ve tarihle hesaplaşmasını konu alan filmde, Fransız siyaset sahnesinin son dönemdeki en renkli simalarından biri olan devlet adamını deneyimli aktör Michel Bouquet canlandırıyor.

  Yönetmen Guédiguian filminin, tarihe ışık tutacak belgesel olmadığını sadece yaşlı bir adamın, yakın tarihi, günümüzü ve geleceği birbirine karıştıran değerlendirmelerini beyazperdeye aktardığını söylüyor.

  GÖRÜŞ FARKLILIKLARI

  Film, Mitterrand'ın arkadaşları arasında da önemli görüş farklılıklarına yol açtı.

  'Yves Saint Laurent' moda evinin kurucusu ve Mitterrand'ın dostu Pierre Bergé, filme tahrif edilmiş bir Mitterrand portresi çizdiği gerekçesiyle karşı çıktı.

  Dışişleri eski bakanı Hubert Vedrine ise, tarihi gerçeği yansıtmamakla birlikte, yönetmen Robert Guédiguian ve oyuncu Michel Bouquet'yi, filmdeki sanatsal başarıları nedeniyle kutladı.

  1981-1995 yıllarında cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Mitterrand, 8 haziran 1996'da Paris'te prostat kanserinden hayatını kaybetmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı