Gündem Haberleri

  Mısır'dan açıklama: "Türkiye burnunu sokmasın"

  Planet
  03.02.2011 - 08:55 | Son Güncelleme:

  Mısır'da hükümet, uluslararası toplumdan gelen iktidarın değişimine yönelik çağrıları reddetti.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor 

                     

  Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hüsam Zeki, uluslararası toplumdan gelen çağrıların ardından yaptığı açıklamada, “iktidar değişimini” kabul etmediklerini, çağrıların Mısır'daki durumu alevlendirmeye yönelik olduğunu ifade etti.

  Zeki, "ABD, İngiltere, Fransa gibi Batılı ülkelerin, hatta Türkiye'nin her durumda rol oynamaya çalışmasını, Mısır'daki gelişmelere burunlarını sokmasını görmek üzücü" diyerek, bu ülkelerin kendi işleriyle uğraşmasını istedi.

  "Bu ülkeleri cüretkar ve eşi benzeri olmayan biçimde Mısır halkı adına konuşmakla" suçlayan Zeki, bu durumun hükümet ve halk tarafından reddedildiğini vurguladı.

  Diğer yandan Time dergisinde yer alan bir makalede, Erdoğan'ın dünkü konuşmasında ilk kez Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'e karşı bir tavır sergilediğine dikkat çekildi. 

  Türkiye’nin sert dilli Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, muhtemelen bugün Ortadoğu’daki en popüler lider konumunda. Erdoğan, Mısır’daki tartışmalara dahil olarak, Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’e yeni hükümete dönüşüm yapılması için plan sunması mesajı verdi.

   

  Mübarek’e ilettiği mesajın bir gün öncesinde, Ankara’da günler süren sessizliğin ardından Erdoğan ilk kez Mısır’ın liderine ilk kez karşı duran bir konuşma yaptı. Erdoğan, Arap televizyonu ve Kahire’nin Tahrir Meydanı’nda canlı gösterilen parlamento konuşmasında, “hiçbir devlet halkının demokratik taleplerine karşı tepkisiz kalamaz” dedi.

   

  Erdoğan’ın Mısır’daki olaylara müdahalesi, Ocak 2009’da İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres’i Davos’ta azarlaması ve İsrail’e yönelik sert eleştirileriyle elde ettiği Arap sokaklarındaki önemli politik sermayesinin bir parçası.

   

  TÜRKİYE ÖNE ÇIKACAK BİR MODEL

  Ortadoğu’ya gerginlik yayıldıkça, birçokları resmen laik ve işleyen bir demokrasiye sahip Müslüman Türkiye’yi gelecekte öne çıkacak bir model olarak görüyor. Erdoğan’a göre çözüm, en kısa zamanda seçimler yapmak ve reformları hayata geçirmekten geçiyor.

   

  Ayrıca, otoriter bir çizgi çizen Erdoğan, Türkiye’de muhaliflerine karşı baskısı giderek artan sindirme taktikleri uyguluyor. Kendisinden önce gelen tüm liderlerden daha fazla gazeteciyi dava eden, konuşmalarında polisin hükümet karşıtı göstericiler için bir araya geldiği Erdoğan, kısa bir süre önce yeni alkol yasasını eleştirenleri, “kusana kadar içmelerine izin verelim” diyerek göz ardı etti.

   

  Salı günü, Mübarek’e yönelik daha mütevazi bir konuşma yapan Erdoğan, “Hepimiz insanız ve bir gün öleceğiz. Her birimiz arkada bıraktıklarımız ile sorgulanacak” dedi.

   

  DÜNYA BASININDA ÖNE ÇIKAN DİĞER MANŞETLER

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı