Gündem Haberleri

  Mısır'da bundan sonra ne olacak

  Stratfor
  11.02.2011 - 19:56 | Son Güncelleme:

  Gölge CIA olarak bilinen Stratfor, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in istifasının ardından bir analiz yayımladı.

  Stratfor, "Mübarek İstifa Etti, Yönetim Orduda" başlıklı yazısında şu değerlendirmeyi yaptı.

  "Başkan Yardımcısı Ömer Süleyman'ın açıklaması, Savunma Bakanı Muhammed Hüseyin Tantavi liderliğinde ordunun bir darbe gerçekleştirdiğinin en açık göstergesi oldu.

  Süleyman'ın ordu önderliğindeki hükümetin başı olarak kalıp kalmayacağı henüz net değil. Mısır, devletin ordunun üst düzey subaylarının oluşturduğu bir konsey tarafından yönetildiği 1952 modeline geri dönüyor.

  Buradaki esas soru, ordu yöneticilerinin iktidarı sivillerle ne kadar paylaşmak istediği.

  Bir noktadan sonra muhalefetin coşkusu sona erecek ve seçim talepleri dile getirilmeye başlanacak. Ayaklanmanın sona erdirilmesi konusunda orduyu destekleyen ABD, stratejik olarak Mısır'ın daha çoğulcu bir sisteme yönelmesini istiyor.

  Ordunun seçimleri planlandığı gibi Eylül'de yapılacağı yönündeki taahhüdünü tutup tutmayacağını zaman gösterecek. Ancak seçimler yapılsa bile, ordunun başta Müslüman Kardeşler olmak üzere muhalif güçleri kontrol altında tutacak siyasi araçlarının olması gerekiyor.

  Ulusal Demokrat Parti'nin (NDP) kaderi de bu soruda yatıyor. NDP olmadan rejim fiilen çökecek ve ordu da ülke yönetiminde daha fazla zorlukla karşı karşıya kalabilecek.

  Askeri konsey, geçici hükümet olarak görev yaparken, NDP'yi mümkün olduğunca koruyarak, muhalif unsurların geçiş dönemine katılımını sağlamaya çalışacak.

  Demokratik bir yönetim kurarken, otorite sağlamaya çalışmak orunun önündeki en büyük sorun olarak duruyor. Ordu, rejim değişimini engellemeye çalışırken, olası anayasal krizlerle de mücadele etmek zorunda kalacak."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı