Gündem Haberleri

  Milli Görüşçüleri geriye çekecek

  Turan YILMAZ / ANKARA
  12.10.2003 - 01:46 | Son Güncelleme:

  Yeni siyasi kimliklerini ‘muhafazakar demokrat’ olarak açıklayan Başbakan Erdoğan, AKP'nin bugünkü ilk kongresinde yönetimdeki Milli Görüşçüleri arka plana itmeye hazırlanıyor.

  Erdoğan, böylece 1 Mart tezkeresi sürecinde etkili olan muhalefeti de zayıflatmayı amaçlıyor.

  AKP, ilk büyük kongresini bugün ASKİ Spor Salonu'nda yapıyor. ‘‘Milli Görüş gömleğini çıkardık’’ diyerek, yeni siyasi kimliklerini ‘‘muhafazakár demokrat’’ olarak ilan eden Başbakan Tayyip Erdoğan, bu kongreyle birlikte partisinin vizyonunu çizecek. Erdoğan, bugünkü kongreyle bu amacına yönelik olarak kapsamlı bir vitrin değişikliğine gidecek.

  Erdoğan'ın parti vitrinindeki eski ‘‘Milli Görüşçüler’’in önemli bir bölümünü geri plana çekip, yerlerine yeni isimleri getireceği belirtiliyor. Irak'a asker gönderilmesi sürecinde ‘‘Milli Görüş’’ geleneğinden gelenlerin parti içinde yürüttükleri güçlü muhalefet ve oylamalarda da hükümetin iradesine karşı takındıkları tavrın Erdoğan'ın bu konudaki kararında etkili olduğu yorumları yapılıyor.

  YÖNETİM DEĞİŞİYOR

  AKP'nin en üst karar organı MKYK'nın yüzde 80 oranında ve en üst yönetim organı 12 kişilik MYK'nın üçte ikiye yakınının yenilenmesi bekleniyor. Erdoğan'ın kabinede değişikliğe gitmeyeceği, MKYK'ya sınırlı sayıda bakan alacağı düşünülüyor. Erdoğan'ın listesinde, Başbakan Yardımcıları Abdullah Gül, Mehmet Ali Şahin, Abdüllatif Şener, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönü'ün yer alacağına kesin gözüyle bakılıyor. İstanbul ve Ankara İl Başkanlarının da MKYK'ya girmeleri bekleniyor.

  AKP'nin beş Meclis grup başkanvekilinden en az iki ya da üçü kongre sonrası süreçte değişebilecek. Salih Kapusuz ile Haluk İpek'in yerlerini koruyabilecekleri yorumu yapılıyor.

  ANKET YAPTI

  Erdoğan,
  partisinin dünkü MKYK toplantısında MKYK listesine ilişkin anket düzenledi. Erdoğan, üyelere MKYK'da görmek istedikleri 50'şer kişinin isimlerini yazmalarını istedi. Erdoğan, toplantının ardından Gül'le birlikte Konut'a geçerek listeye son şeklini verdi. AKP'nin il kongrelerinde büyük bir çıkış yaparak, çok sayıda kongreye damgalarını vuran eski milli görüşçülerin kongreye yönelik benzer bir girişim içinde oldukları öne sürüldü.

  Fatura 500 milyar

  KONGRE için daha şimdiden yarım trilyon lira harcandı. AKP, salon kirası, delegelerin otel harcamaları, kiralanan araçlar, reklam harcamaları, salonun ses ve ışık düzeni, organizasyon, kumanyalar ve güvenlik için 576 milyar lira ödedi.

  Yunan lider de konuşacak

  AKP Kongresi, bir yabancıyı da kürsüye çıkararak, bir ilke sahne olacak. Başbakan Erdoğan'ın davet ettiği Yunanistan anamuhalefet partisi, Yeni Demokrasi Partisi'nin lideri Costas Karamanlis, kongreye katılarak bir konuşma yapacak. AP Liberal Grup Başkanı Graham Watson'un da AKP'nin kongresine katılması bekleniyor. Erdoğan'ın davet ettiği İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ise yoğun programını gerekçe göstererek kongreye gelemeyeceğini bildirdi. AKP Kongresi'ni Malezya'daki iktidar partisinden bir heyet de izleyecek.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı