Gündem Haberleri

  MGK toplantısı sona erdi

  A.A
  20.08.2009 - 17:06 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi.

  Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında gerçekleşen olağan toplantı, yaklaşık 6 saat 40 dakika saat sürdü.

  Toplantıda, 30 Ağustos'tan itibaren emekliye ayrılacak olan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu son kez bulundu.

  Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nükhet Yetiş'in de toplantının bir bölümüne katıldığı öğrenildi.

  Türkiye'nin BM Daimi Temsilciliğine atanan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ertuğrul Apakan ile Apakan'dan müsteşarlık görevini devralacak Feridun Sinirlioğlu da toplantıya katıldı.

  TOPLANTI SONRASI BİLDİRİ

  Milli Güvenlik Kurulu toplantısından sonra yayımlanan bildiride, “devletimizin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü pekiştirmek, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak üzere, İçişleri Bakanlığı eş güdümünde yapılan çalışmalar hakkında Kurul'a bilgi sunulmuş ve çalışmaların devamı tavsiye edilmiştir” denildi.

  Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ardından MGK Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamada, toplantıda Türkiye'nin güvenliğini yakından ilgilendiren önemli iç ve dış gelişmelerin gözden geçirildiği belirtilerek şunlar kaydedildi:

  “Bu bağlamda, Kurul'un önceki toplantılarında yapılan değerlendirmelerin de ışığında; devletimizin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü pekiştirmek, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak üzere, İçişleri Bakanlığı eş güdümünde yapılan çalışmalar hakkında Kurul'a bilgi sunulmuş ve çalışmaların devamı tavsiye edilmiştir.

  Son gelişmeler ışığında Irak'taki durum değerlendirilmiş, Türkiye-Irak-ABD arasında oluşturulan üçlü mekanizma sürecindeki gelişmeler gözden geçirilmiş, Iraklı gruplarla yapılan temasların yararına işaret edilmiş, Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı hazırlıkları hakkında bilgi alınmıştır.

  Bilim, teknoloji ve yenilik alanlarında Türkiye ve dünyadaki gelişmeler ele alınmış, katma değer sağlayan Ar-Ge projelerinin artılarak sürdürülmesinin önemi vurgulanmıştır.

  İki yıldır Milli Güvenlik Kurulu üyesi olarak, Kurul'un mesaisine önemli katkıda bulunan Deniz Kuvvetleri Komutanı Ormamiral Sayın Metin Ataç ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Sayın Aydoğan Bababoğlu'na Kurul üyelerinin teşekkürleri ve bundan sonraki yaşamlarında sağlık ve esenlik dilekleri ifade edilmiştir.”

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı