Gündem Haberleri

  Meyveler, 12 ay boyunca aynı tezelikte saklanacak

  A.A.
  18.10.2007 - 14:06 | Son Güncelleme:

  Antalyalı meyve üreticileri, ürünlerini daha iyi fiyattan değerlendirebilmek ve uzun süreli saklayabilmek amacıyla soğuk hava depolarında “Smart frehs” sistemini uygulamaya başladı.

  Antalya'nın Korkuteli ilçesinde kurulu Yazır Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Yaşar Kocaoğlu,  soğuk hava deposu tesislerinde “smart frehs” sistemi uygulamasıyla meyvelerin 12 ay boyunca aynı tazelikte korunabileceğini söyledi. 7 yıl önce kooperatif ve OR-KÖY'ün ortak katkısıyla 4 bin ton kapasiteli soğuk hava tesisi kurduklarını anımsatan Kocaoğlu, şöyle konuştu:
  “Soğuk hava depolarımıza smart frehs sistemi koyarak meyvelerimizi bir yıl saklayabileceğiz. Bu sistemle meyvelerimiz uzun süre canlılığını koruyacak ve depodan çıktığı andan itibaren bir ay özelliği kaybetmemiş olacak. Meyve adeta, dalından yeni kopmuş gibi canlı olacak. Kooperatifin 243 ortağı var. Bu yılki meyve hasadında soğuk hava tesisimiz yüzde 90 doluluk oranına ulaştı. Smart fresh sistemi uygulamasına geçilmesiyle üreticiler meyvelerini yaz - kış saklayabilecek.”

  Kocaoğlu, aralık ayında da meyve boylama ve paketleme tesisini açacaklarını sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı