Gündem Haberleri

  Mevlana'ya göre manevi gelişim

  Hürriyet Haber
  06.11.2009 - 15:39 | Son Güncelleme:

  O.Nuri Küçük'ün "Mevlana'ya Göre Manevi Gelişim: Benliğin Dönüşümü ve Mi'racı" adlı kitabı İnsan Yayınlarında yayınlandı.

  Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Osman Nuri Küçük'ün "Mevlana'ya Göre Manevi Gelişim : Benliğin Dönüşümü ve Mi'racı" adlı kitabı İnsan Yayınları arasında yayınlandı.

  Mevlana'ya Göre Manevi Gelişim : Benliğin Dönüşümü ve Mi'racı

  Yazar:  Yrd. Doç. Dr. Osman Nuri Küçük

  Arka kapak:

  Sûfîlerce seyr ü sülûk olarak adlandırılan insan-ı kâmil olma süreci, Mevlânâ'ya göre bir benlik dönüşümüdür. Bu dönüşümle tüm var oluşu anlamlı kılacak temel hakîkatin farkına varılır. Mevlânâ'nın ilahî kimyâ dediği bu tekâmül sürecinde insan, doğasındaki ilahî sonsuzluğu aktif hale getirebilir. Kendi varlık potansiyelinin zirvesine yücelebilir.

  Doğu'da ve Batı'da birçok etüdün konusu yapılmasına rağmen Mevlânâ'nın insana dair bu temel öğretisi, günümüz insanına yeterince sunulamamıştır.
  İlgili sözlerinin ve ağırlık verdiği konuların tespiti sonrasında şekillenen bu kitap, Mevlânâ'nın sözü edilen benlik dönüşüm sürecine ilişkin rehberliğini içermektedir. Ele alınan bu rehberlik, görüleceği üzere çağları ve mekânları aşan bir dinamizm, gerçeklik ve bütünlüğe sahiptir. Modern insana ahlâkî bir tatminin ötesinde gönül dünyasıyla ilgili gerçek bir aydınlanma sunmaktadır. Ey görünüşte zerre olan! Zuhâl yıldızını gör. Sen bir topal karıncasın; yürü (kendi içindeki) Süleyman'a bak! Sen bu cisimden ibaret değilsin; gözden, görüşten ibaretsin. Canı görsen, cisimden vazgeçersin.

  Mevlanaya göre manevi gelişim

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı