Gündem Haberleri

  Meteoroloji'nin uyardığı kar yağışı başladı!

  İHA / ANKARA - DHA
  06.01.2015 - 01:35 | Son Güncelleme:

  İstanbul’da beklenen yoğun kar yağışı gece saatlerinde başladı. Yağış, özellikle Anadolu Yakası'nda etkili oldu.

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM'un yaptığı uyarıların ardından, beklenen kar yağışı gece saatlerinde İstanbul'a geldi. Saat 01.30 sıralarında başlayan yağış özellikle Avrupa Yakası'ndaçeşitli bölgelerde aralıklarla etkisini sürdürüyor. Etkili olan kar nedeniyle Beylikdüzü'nde binaların çatıları, park halindeki araçların üstü ve yeşil alanlar karla kaplandı; bembeyaz oldu.

  İBB EKİPLERİ TUZLAMA ÇALIŞMASI YAPIYOR

  Oluşabilecek buzlanmaya karşı ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri, yaya üst geçitlerde ve yollarda tuzlama çalışması yapıyor; kar küreme araçları da ana arterlerde hazır bekletiliyor. Öte yandan, İBB tarafından kışla mücadele çalışmaları kapsamında ana yollardaki bariyerlerin yanlarına da tuz çuvallarının konulduğu görüldü.

  KAR KÜREME ARAÇLARI SABAHA KADAR BEKLETİLDİ

  İstanbul’un Avrupa yakasının önemli bölümüne gece kar düşmedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri yine de sabaha kadar kar küreme araçlarını E-5 karayolunun yanında hazır halde bekletti.

  İSTANBUL VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

  İstanbul Valiliği, 2 gün boyunca aralıklarla etkili olacağı tahmin edilen kar nedeniyle vatandaşları ve ilgilileri uyardı.

  Valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi:
  "Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü'nden alınan hava tahmin raporunda; akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmur şeklinde başlayacak yağışın gece saatlerinden itibaren kara dönüşmesi, Salı ve Çarşamba günleri aralıklarla etkili olması beklendiği, Perşembe günü ise etkisini azaltarak aralıklı hafif kar yağışına dönüşmesi tahmin edilmektedir.
  Ayrıca, 6 Ocak Salı gününden itibaren beklenen buzlanma ve don olayının Cuma sabah saatlerine kadar sürmesi beklenirken, rüzgarın Perşembe günü ilk saatlere kadar kuzeyli yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına şeklinde esmesi beklenmektedir.
  Kar yağışı, don ve buzlanmanın olumsuz etkilerine karşı ilgili kamu kurum ve kuruluşları gerekli tedbirleri almaları konusunda uyarılmış olup, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (İstanbul AFAD), İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) ve ilgili Kamu Kurum ve Kuruluşları bugünden itibaren olumsuz havanın İlimizi terk edeceği ana kadar teyakkuz halde bulunacaktır."

  Meteorolojinin uyardığı kar yağışı başladı

  VATANDAŞLARA UYARI

  Valilik açıklamasında, kar yağışı nedeniyle vatandaşlar da uyarılarak, şöyle denildi:
  "Kar yağışı, don ve buzlanmanın ve ani sıcaklık düşüşü nedeniyle halkımızın günlük yaşantısını olumsuz yönde etkilememesi için, aşağıdaki tedbirlerin uygulamaya konulması kararlaştırılmıştır.

  Kar yağışı, don ve buzlanmanın etkili olduğu gün ve saatlerde;
  -Zorunlu olmadıkça vatandaşlarımızın özel araçları ile trafiğe çıkmamaları, araçları ile yola çıkan vatandaşlarımızın mutlaka kar lastiği, zincir, takoz ve çekme halatı vb. kullanmaları/bulundurmaları, araçların teknik yönden gerekli kontrollerini yaptırmaları,

  -Kural dışı ve trafik seyrini tehlikeye atıcı davranışlardan kaçınmaları, trafik işaret ve işaretçilerine uymaları,

  -Olası trafik yoğunluğu düşünülerek araçların akaryakıt ikmallerinin yapılması,

  -Acil yardım araçlarının, engellenmeden rahatça seyr-ü seferlerinin yapılabilmesi için, sürücülerimizin emniyet şeritlerini kullanmamaları ve bu hususta hassasiyet göstermeleri, ayrıca trafiğin yoğun olduğu zamanlarda alternatif güzergâhları kullanmaları, arıza hallerinde araçların sürücüler tarafından terk edilmemesi ve acil çağrı için 155 Polis İmdat, 156 Alo Jandarma, 159 Karayolları telefon numaralarını aramaları,

  -Elektrik kesintisi ve buna bağlı olarak oluşacak su kesintisi, ısınma ve aydınlatma gibi günlük ihtiyaçların karşılanması hususunda tedbirli ve dikkatli olmaları,

  -Elektrik enerjisinin sağlıklı verilemediği hallerde oluşabilecek düzensiz voltaj durumlarında, elektrikli ev aletlerinin kontrollü bir şekilde kullanılması,

  -Görevli ekiplerin çalışmalarını kolaylaştırma yönünde destekleyici anlayışla; site, apartman ve işyeri sorumlu yönetici ve sahiplerinin mevcut alanlarını, giriş ve çıkış yollarını kar ve buzdan temizlemeleri..."

  Meteorolojinin uyardığı kar yağışı başladı

  SOĞUKTA DİKKAT!

  "Ani sıcaklık düşüşlerinin yaşandığı ve olumsuz hava şartlarının hüküm sürdüğü günlerde;

  -Yaşlı, çocuk, hamile bayanlar ile kalp ve akciğer hastalığı olanların mecbur kalmadıkça dışarı çıkmaması,

  -Hava koşullarına uygun giysilerin giyilmesi,

  -Zorunlu olmadıkça av, gezi, piknik amaçlı açık araziye çıkılmaması,

  -Kapalı alanlarda mangal gibi aparatların kullanılmaması, baca zehirlenmelerine karşı sobaların dikkatli kullanılması,

  -Tamirhane ve benzeri kapalı mekanlarda ısınma amacıyla otomobil çalıştırılmaması,

  -Vatandaşlarımızın sağlığı ile can ve mal güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir."

  ACİL TELEFONLAR

  İstanbul Valiliği ayrıca, vatandaşların ihtiyaç duydukları durumlarda, İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nün (İstanbul AFAD) 0 212 455 70 00 ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı Afet Koordinasyon Merkezi'nin (AKOM) 0 212 444 25 66 numaralı telefonlarını arayabileceklerini duyurdu.

  Açıklamada, gece yarısından sonra ise gizli buzlanma olacağı sürücülerin özellikle viyadük ve köprülerde daha dikkatli olması uyarısında bulunuluyor.

  ANTALYA’DA BAHAR HAVASI

  Meteorolojinin uyardığı kar yağışı başladı
  Antalya’da haftaya güneşli bir havada başlayanlar, sabah sporlarını deniz kenarında yaptı. Hava sıcaklığının 17, deniz suyu sıcaklığının 19 derece olduğu kentte yaşayanlar güneşli havanın tadını çıkardı.Sahil bandında yürüyüş yapanlar balık tutanları izledi. Banklar kitap okuyanlar ya da sohbet edenlerle doldu. Antalya’yı çevreleyen Toros Dağları’nın zirvesinin karla kaplı olması, kartpostallık görüntüler oluşturdu. Torosları fon olarak kullananlar cep telefonlarıyla deniz kenarında fotoğraflar çektirdi. Konyaaltı varyantlarına gelen sevgililer ise Ocak güneşinde ısındı. İbrahim LALELİ/ ANTALYA, (DHA)

  KÖY TİM'LERİ HAZIR

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin oluşturduğu "KÖY TİM"leri ise köylerde kar kürüme çalışması yapacak. Muhtarların kontrolünde bulunan kürüme aparatlı traktörler köy yolların açık tutulmasında kullanılacak. Açıklamada ayrıca, sürücülerin güvenli ulaşım için kış lastiği kullanmalarını öneriliyor.

  Açıklamada ayrıca şu bilgilere yer veriliyor:
  "Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı ekipleri 2014-2015 kış sezonu için aralarında Kar Kaplanının da olduğu 1028 araç ve iş makinesi, 4 bin 815 personel ile karlı hava koşullarıyla mücadele ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı tüm birimler ile ihtiyaç halinde hizmet veren şirketlerden araç ve personel desteği sağlanacak.
  AKOM Koordinasyonunda yürütülecek çalışmalara İtfaiye, 45 adet (Hızır güç) Afet Müdahale ve Kurtarma Aracı ve 1.058 Personeli ile katılacak.
  Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı; Kadıköy, Taksim, Saraçhane, Yenikapı, Eminönü, Üsküdar, Ümraniye, Beykoz, Göztepe, Kartal Meydanlarında; 223 Personel ve 38 araç ile kış mücadele çalışmaları yapacak. Atık Yönetimi Müdürlüğü; 613 Durak, 207 Üst ve Alt Geçit, 7 Çöp Aktarma İstasyonu, işleme tesisleri, depo sahası yollarında 616 Personel ve 71 araç ile görev yapacak.
  Zeytinburnu Spor Salonunda, 470 vatandaş misafir ediliyor."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı