Gündem Haberleri

  Mehmetçik barış için Irak'a gidiyor

  Hürriyet Haber
  08.10.2003 - 01:53 | Son Güncelleme:

  ABD saldırısından önce tezkereyi reddeden Meclis, bu kez ‘barış ve istikrar’ için Irak'a asker gönderilmesine yeşil ışık yaktı. ABD ile ilişkileri onarmak ve bölgede etkin güç olmak isteyen hükümet, Meclis'in bu kararıyla rahat nefes aldı. AKP oylamada 7 fire verdi.

  Irak'a asker gönderilmesine savaş öncesi izin vermeyen Meclis, dün hükümetin ‘‘barış ve istikrarın sağlanması’’ gerekçesine dayanarak, gönderdiği yeni tezkereye vize verdi. Asker gönderme tezkeresi 183'e karşı 358 oyla kabul edildi. Oylamada iki milletvekili ise çekimser kaldı. ‘‘1 Mart tezkeresi’’nde 99 fire ile hiç beklemediği bir sonuç alan Başbakan Tayyip Erdoğan da ‘‘7 Ekim tezkeresi’’nin TBMM'den onay almasıyla rahatladı. Hükümet tezkerenin geçmesiyle, hem ABD ile bozulan ilişkileri düzeltmeyi, hem de Türkiye'nin bölgede etkin rol almasını hedefliyor.

  DYP EVET DEDİ

  Meclis'in yeni yasama döneminin ilk icraatı olan Irak'a asker gönderme tezkeresinin oylamasına 543 milletvekili katıldı. Oylamada 183 milletvekili ret oyu kullanırken, 2 milletvekili çekimser kaldı. Tezkere, 358 oyla kabul edildi. AKP'lilerin yanı sıra 3 DYP milletvekili de kabul oyu kullandı. TBMM Başkanı Bülent Arınç ve oturumu yöneten Sadık Yakut ile birlikte 7 milletvekili oy kullanmadı.

  BAĞDAT'TAN GELEN HABER

  Irak Geçici Hükümet Konseyi'nin, Türk askerinin Irak'a gelmesini reddettiği haberinin uluslararası ajanslardan geçmesi üzerine CHP harekete geçti. CHP görüşmelerin kesilmesine ilişkin bin önerge verdi. Ancak bu önerge AKP oylarıyla reddedildi.

  AKP'DE 7 FİRE

  Tarihi oturum öncesinde dün AKP kulislerinde de, 1 Mart tezkeresi görüşmelerinde hissedilen gergin hava yaşanmadı. 367 kişilik AKP Grubu'ndan Nurettin Aktaş (Gaziantep), Göksel Küçükali (İstanbul), Ertuğrul Yalçınbayır (Bursa), Abdullah Çalışkan (Adana), Ahmet Faruk Ünsal (Aıyaman), Halil Kaya'nın da (Van) aralarında bulunduğu 7 AKP'li Irak'a asker gönderilmesi tezkeresine karşı tavır sergilediler. AKP'nin Güneydoğu milletvekilleri ise tezkere konusunda bölündüler.

  ERDOĞAN: HİÇ OLMASAYDI

  Başbakan Tayyip Erdoğan, bir gazetecinin AKP Grubu'nun verdiği fireleri hatırlatarak‘‘Böyle bir sonucu bekliyor muydunuz?’’ şeklindeki sorusuna karşılık şu yanıtı verdi: ‘‘Biliyorsunuz, bizim grup 367 kişi.3 arkadaşımız rahatsızlığı sebebiyle yoktu, birleşimi yöneten arkadaşımız ve Meclis Başkanı var. Temenni ederdik ki, hiç olmasın, 2-3 fire var.’’

  BAĞIMSIZLAR BÖLÜNDÜ

  AKP'den yurtdışında bulunan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül adına vekalet oyu kullanıldı. Trabzon Milletvekili Aydın Dumanoğlu yurtdışında, Aksaray Milletvekili Ahmet Yaşar ise ameliyat olduğu için oylamaya katılamadı. Bağımsız milletvekilleri bu kez blok hareket edemediler. AKP'den istifa eden Emin Şirin ret oyu verirken, Ülkü Güney, Safter Gaydalı, Süleyman Bölünmez bu kez tavırlarını açıkça ortaya koymadılar. Bağımsız Milletvekili Cemal Kaya yurtdışında olduğu için oylamaya katılamadı.

  ARINÇ YÖNETEMEDİ

  Saat 15.00'de başlayan oturumu diş tedavisi gören TBMM Başkanı Bülent Arınç yönetemedi. TBMM Başkanvekili Sadık Yakut kürsüye çıktı.

  86 yıl sonra Bağdat

  Tarihi dokümanlara göre, bugünkü modern Irak'ın kurulduğu bölge 1534 yılında Osmanlı İmparatoru Kanuni Sultan Süleyman tarafından fethedildi. Irak, 1'inci Dünya Savaşı'nın başladığı 1918'e kadar, 384 yıl Osmanlı Devleti'nin eyaleti olarak kaldı. 1'nci Dünya Savaşı'nın başlarında Basra'yı işgal eden İngiliz birlikleri, Kutü'l-Amare'de uğradıkları ağır yenilgiye (Nisan 1916) rağmen, sonunda Bağdat'a girdiler (Mart 1917). Musul ise Mondros Mütarekesi'nden sonra boşaltıldı (30 Ekim 1918). Irak, 1920 yılında yapılan San-Remo Konferansı'nda Milletler Cemiyeti'nin de tanıdığı bir hakla İngiliz yönetimine verildi. Irak'ı fiili olarak ortaya çıkaran isim babası ise İngiltere. Modern Irak, İngilizlerin, 1920'de Osmanlı eyaletleri olan Musul, Bağdat ve Basra'yı yeni bir politik oluşum olarak değiştirmeleri sonucu oluştu.

  Zamanlama tartışması

  Oturumu yöneten Sadık Yakut, tezkerenin görüşülmesinin gizli yapılmasına ilişkin önerge verildiğini açıkladıktan sonra salonun boşaltılmasını istedi. CHP Grup Bakanvekilleri, ‘‘Önergenin kim tarafından verildiğinin açıklanması gerekir’’ diye tepki gösterdiler. Yakut, tavrını sürdürünce Grup Başkanvekili Kemal Anadol, ‘‘Kim verdi önergeyi, kimden saklıyorsunuz bu isimleri’’ diye bağırdı. Anadol, Yakut'a tepkisini bir basın toplantısıyla da dile getirdi.

  ABD Müslüman birliğine kavuştu

  TBMM'nin Irak'a asker gönderilmesi için hükümete izin veren kararı, dünyanın önde gelen haber ajansları tarafından ‘acil’ koduyla dünyaya duyuruldu. Amerikan Associated Press (AP) Ajansı, ‘‘Bu kararla birlikte Türkiye güney komşusu üzerinde söz sahibi olacak, Washington ise ilk Müslüman barış gücü birliğine kavuşacak’’ yorumunu yaptı. Fransız Haber Ajansı AFP de, haberi acil koduyla duyururken, İngiliz ajansı REUTERS, ‘‘Türk askerinin Irak'a gönderilmesi, Irak'taki ABD birlikleri üzerinde oluşan baskıyı azaltacak ve bir gerginlik döneminden sonra Ankara'nın Washington ile ilişkilerini geliştirmesine katkıda bulunacak’’ diye yazdı.

  Ayakta alkış

  Başbakan Tayyip Erdoğan, tarihi tezkere toplantısında gelişinde, Bakanlar Kurulu sırasına otururken, Devlet bakanları Mehmet Ali Şahin ve Güldal Akşit, kendisini ayakta alkışladı. Erdoğan bu moralle tezkere oylamasına girdi, sonuçta da istediği oldu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı