Gündem Haberleri

  Mehmet Akif Ersoy anılıyor

  A.A.
  26.12.2009 - 11:09 | Son Güncelleme:

  Mehmet Akif Ersoy, ölümünün 73. yılında düzenlenen çeşitli törenlerle anılıyor.

   İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy Türkiye Yazarlar Birliğince düzenlenen “Mehmet Akif Bilgi Şöleni”ninde çeşitli yönleriyle anlatıldı.

  Gençlik Parkı Kültür Merkezi Necip Fazıl Salonu'ndaki etkinlik kapsamında ilk oturum, Doç. Dr. Hicabi Kırlangıç başkanlığında düzenlendi.

  Oturumda, Başkent Üniversitesinden Prof. Dr. Yakup Çelik “Mehmet Akif ve Mithat Cemal Kuntay'ın Meşutiyet İstanbul'u değerlendirmeleri”, Kırıkkale Üniversitesinden Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu “Mehmet Akif'in bir hasbıhali veya 'Ömür bir gündür/demdir' düşüncesi”, Fatih Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Sezai Coşkun “Mehmet Akif'in Darülfünun yılları”, Eğitimci Yazar Şair Mustafa Özçelik de “Sebilürreşad dergisi bağlamında Mehmet Akif ve Eşref Edip dostluğu” konusunda sunum yaptı.

  Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Aşkar başkanlığındaki ikinci oturumda Şair Vahab Akbaş, “Mehmet Akif'te bir anlatım aracı olarak nükte ve ironi” başlıklı konuşmasında, Ersoy'un dili kullanma konusundaki hassasiyetini anlattı.

  Ersoy'un eserlerine işleyen özelliklerinden birinin nüktedanlığı olduğunu ifade eden Akbaş, bu özelliğini bilinçli olarak sanatının bir damarı haline getirdiğini söyledi.

  Akbaş, Ersoy'un çok sayıda fıkra bildiğini ancak eserlerinde eğlendirmeyi değil, düşündürmeyi amaçladığını belirterek, fıkralarına ve nüktelerine diyaloglara dayalı şiirlerinde yer verdiğini anlattı.

  Ersoy'un kelimeleri kullanmadaki ustalığına değinen Akbaş, “3-5 kelime kullanarak, bir dönemi, olayı, onun psikolojik, sosyal bütün yönlerini anlatmayı başarıyor. Anlatımındaki canlılık, çeşitlilik, sürükleyicilik gibi unsurlar da onun özelliklerindendir” dedi.

  “MEHMET AKİF'İN ŞİİRİNDE VE HANESİNDE AİLE”

  Çankırı Karatekin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nesime Ceyhan da “Mehmet Akif'in şiirinde ve hanesinde aile” başlıklı sunumunda, Ersoy'un sözü ile tavrı müşterek, rehber şahsiyetlerden olduğunu söyledi.

  Ersoy'un şiirlerinde aile ile ilgili önemli vurguları bulunduğunu anlatan Ceyhan, şiirlerindeki tavsiyeleriyle evliliğe verdiği önemi gösterdiğini kaydetti.

  Ceyhan, Ersoy'un şiirlerinde çocuk terbiyesinde ailenin işlevine de değindiğini belirterek, anne ve babanın öğütlerinin aynı olmasına ilişkin tavsiyelerde bulunduğunu anlattı.

  Ersoy'un boşanma ve erkeklerin eşlerinin üzerine ikinci eş alma konularında kadının mağduriyetini öne çıkardığını ifade eden Ceyhan, bu konuda İslam'ı dayanak gösterenlere de şiddetle karşı çıktığını belirtti.

  Ceyhan, Ersoy'un eşine saygı ve sevgi dolu bir yaklaşımı olduğunu sözlerine ekledi.
  Şair Cevat Akkanat, “Mehmet Akif'in çocukluk arkadaşı olarak Fatih Camii” başlıklı sunumunda, Fatih Camii'nin, Ersoy'un kişiliğine etki eden özellikleri olduğunu söyledi.

  Ersoy'un çocukluğunda caminin hasırları üzerinde koşturduğunu, keyifli zamanlar yaşadığını belirten Akkanat, “Bu onda o kadar derin izler bırakmış ki sonraki yıllarda camilerle içli dışlı olmuş. Hem gerçek hayatında hem de eserlerinde camileri hayatının merkezine almış. Cami onun için hayatın merkezi olmuş, hem oyun alanı hem çarşı pazar hem de cenk alanı olmuş Akif için” diye konuştu.

  Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Nazım Elmas da “Mehmet Akif'in şiirlerinde kurgu ve kompozisyon” başlıklı sunumunda, Ersoy'un nasıl şiir yazdığının kendi eserlerinden ve arkadaşlarının bu konudaki beyanlarından anlaşıldığını söyledi.

  Ersoy'un eserlerinde planlı çalışmaya önem verdiğini belirten Elmas, Ersoy'a göre düzensizliğin eserin değerini düşürdüğünü kaydetti.

  Elmas, Ersoy'un şiir yazmadan önce tam bir mühendis ve mimar gibi çok düşündüğünü, sanat endişesi taşımamasına rağmen düzene dikkat ettiğini vurguladı.

  Ersoy'un bir sanat eserinde olmasını istediği özellikleri hem anlattığını hem de uyguladığını dile getiren Elmas, konuşmasının sonunda Ersoy'un eserlerinden örnekler sundu.

  TBMM BAŞKANI ŞAHİN

  TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Milli şair Mehmet Akif Ersoy’un ölümünün 73. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

  TBMM Başkanı Şahin, mesajında, “bağımsızlık mücadelesini şiirleriyle tarihe kazıyan Milli şair Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve şükranla andığını” söyledi. Şahin, mesajında şu görüşlere yer verdi:

  “İstiklal Marşımız başta olmak üzere eşsiz eserleriyle aziz milletimizin gönlünde müstesna bir yer edinen Mehmet Akif, milletini seven, ona inanan, milletinin ebediyete kadar hür ve bağımsız olarak yaşamasını isteyen, büyük bir şair, yazar, fikir ve aksiyon adamıydı. Vatan sevgisini büyük bir coşkuyla mısralara dökerek milletimize İstiklal Marşı’nı hediye eden Mehmet Akif Ersoy, toplumun değerleriyle kendi ahlakını bütünleştirmiş geniş ufuklu bir insandı. Milli şairimizin kişiliği, ruh dünyası, millet sevgisi, mücadele azmi ve bağımsızlık aşkı bizlere olduğu kadar gelecek nesillere de ışık tutmaya devam edecektir.”

  ESKADER GENEL BAŞKANI YARDIM

  Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) Genel Başkanı Mehmet Nuri Yardım, İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy'un, “Özünü İslam inanışından alan bir mükemmel münevver olarak hep örnek alınması gereken bir isim olduğunu” bildirdi.

  Yardım, Mehmet Akif Ersoy'un vefatının 73. yılı nedeniyle AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mehmet Akif'in edebiyatın seçkin bir ismi, dürüst bir aydın ve iyi bir sanatkar olduğunu belirterek, “Her şeyden önce mükemmel bir şairdir. Aruz veznini en iyi bilen ve uygulayan bir şair olarak temayüz etmiştir” diye konuştu.

  Akif'in çok yönlü, çok cepheli bir fikir ve sanat adamı olduğunu dile getiren Yardım, Akif'in dünyasının mükemmelliklerden, erdemlerden, faziletlerden ve iyiliklerden örülü olduğunu belirtti.


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı