Gündem Haberleri

  Meclis'te tezkere hazırlığı

  Esat PALA / CNN TÜRK
  02.10.2003 - 14:36 | Son Güncelleme:

  Irak'a asker gönderilmesine ilişkin Başbakanlık Tezkeresi'nin 8 ya da 9 Ekim'de Meclis'e getirileceği öne sürüldü. AKP'li bir yetkili "hükümet gerekli çalışmaları yapıyor. Haftaya Meclis'ten bu yetkiyi istenecek" dedi.

  AKP Grup yönetiminden alınan bilgiye göre, hükümet haftaya Irak'a asker gönderme konusunda Meclis'ten yetki isteyecek. AKP önce 7 Ekim Salı günü grubunu toplayacak ve Irak'a asker gönderme yetki tezkeresi, milletvekilleri arasında değerlendirilecek. Ardından 8-9 Ekim'de hükümetin Meclis Başbakanlığı'na tezkere için başvuru yapacağı bildirildi. AKP yönetiminden bir yetkili, "hükümet gerekli çalışmaları yapıyor. Haftaya Meclis'ten bu yetki istenecek" dedi.

  Böylece AKP yönetimi, 1 Mart tezkeresinde ortaya çıkan durumla tekrar karşılaşmamak amacıyla grubun eğilimini tam olarak alacak.

  ERDOĞAN: MECLİS'TEN GENİŞ YETKİ İSTENECEK

  Bu arada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak'a asker gönderilmesi konusunda kısa vadede Meclis'ten geniş yetki isteneceğini açıkladı. Erdoğan, bu konuda TBMM'den 10-15 gün içinde yetki isteneceğini söyledi.

  Erdoğan, yetkinin alınmasından sonra, Genelkurmay'ın Irak'a ne zaman, ne kadar ve nasıl asker gönderileceğine ilişkin işleri yürüteceğini kaydetti.

  KUZU: YETKİ VERİLMESİ ANAYASA'YA AYKIRI DEĞİL

  TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Meclis'in Hükümet'e, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni yabancı bir ülkeye gönderme yetkisinin verilmesinin Anayasa'ya aykırı olmadığını bildirdi.
    
  Aynı zamanda anayasa profesörü de olan AKP'li Kuzu, yaptığı değerlendirmede, Anayasa'nın 92. maddesinin Hükümet'e bu konuda yetki verilmesine engel oluşturmadığını söyledi. Meclis'te daha önce, hükümetlere izin ya da yetki verilmesinin örneklerinin bulunduğunu belirten Kuzu, ''Her ikisi de yapılmış. Zaman zaman yetki verilmiş zaman zaman sınırları belirlenmiş. Güvenlik gibi bir konuda sınır konulması ne kadar doğru olur, tartışmak gerek'' dedi.
    
  Hükümetlerin verilen yetkiyi kötüye kullanması durumunda Meclis'in bunu geri alma hakkının bulunduğuna da dikkat çeken Kuzu, ''Teoride var olan bu durum siyaseten böyle olur mu bilmem, ama yine de bu yetkinin bulunması önemli'' dedi.

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ise, Anayasa'nın 92. maddesinde de belirtildiği gibi, asker gönderme için uluslararası meşruiyetin aranması gerektiğini söylüyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı