Gündem Haberleri

  Meclis'in 'takipçileri' artıyor

  Hürriyet Haber
  08.07.2012 - 11:51 | Son Güncelleme:

  Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin yasama faaliyetlerini vatandaşa duyurmak amacıyla oluşturulan “twitter” hesabını takip edenlerin sayısı 15 bine ulaştı. Facebook'taki takipçi sayısı ise 1807'de kaldı.

  TBMM 24. Dönem 1. ve 2. Yasama Yılı Faaliyet Raporu'na göre, bu dönemde Meclis faaliyetleri çerçevesinde e-dönüşüm programları etkin ve başarılı biçimde uygulandı.

  Rapora göre, Dilekçe Komisyonu'na 13 Haziran 2011 tarihinden 3 Temmuz 2012 tarihine kadar e-dilekçe programı kullanılarak 2 bin 451 elektronik başvuru yapıldı. e-dilekçe programı üzerinden başvuru alınan tarihten itibaren komisyona yapılan elektronik başvuruların toplam sayısı, 5 bin 125'e ulaştı.

  Milletvekillerinin elektronik yolla bilgilendirilmesiyle ile ilgili sistem de tamamlanarak kullanıma açıldı.

  Milletvekillerine yönelik, Genel Kurul'un çalışma saatleri, gündem konuları, kanun tasarısı ve teklifleri, sıra sayıları ve denetim önergeleriyle ilgili bilgiler ile komisyon üyelerine komisyon toplantılarıyla ilgili bilgilerin kısa mesaj veya elektronik posta yoluyla gönderilmesi uygulaması gerçekleştirildi. Böylece milletvekillerinin yasama ve denetim faaliyetleriyle ilgili gelişmelerden en kısa sürede haberdar edilmesi amaçlandı.

  Sosyal medya sitelerinden bilgi paylaşımı

  Faaliyet raporuna göre, Meclis çalışmalarıyla ilgili kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla bu dönemde sosyal medya siteleri de etkin biçimde kullanıldı.

  TBMM Genel Kurul çalışmaları Twitter ve Facebook üzerinden sosyal medyada düzenli olarak kamuoyu ile paylaşıldı. Genel Kurul'un Twitter takipçilerinin sayısı 14 bin 948'e ulaştı, Facebook'taki takipçisi sayısı ise 1807'de kaldı.

  Ayrıca söz taleplerinin elektronik ortamda alınması amacıyla ön çalışması yapılan “e-söz kaydı”, Genel Kurul'daki tüm söz kayıtları için kullanılabilir yapıya kavuşturulması da planlanıyor.

  Milletvekillerine ve emrinde görevli personele iletilecek duyuruların ivedilikle ulaştırılmasını sağlamak amacıyla iç iletişim ağı e-posta üzerinden yeniden yapılandırıldı ve toplam 1719 kişilik e-posta grubu oluşturuldu.

  Milletvekillerinin yasama faaliyetlerinde ve vatandaşlarla iletişiminde yoğun olarak kullandığı elektronik posta kotaları 5 kat arttırılarak 10 GB alana yükseltildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı