GeriGündem Meclis, faili meçhuller hakkında bilgi istiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Meclis, faili meçhuller hakkında bilgi istiyor

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, “Güneydoğu'daki kayıplar” konusunda İçişleri ve Adalet Bakanlığı'ndan bilgi isteyecek.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, yaklaşık 2 saat süren toplantısında, çeşitli insan hakları ihlallerini araştırma kararı aldı.
  
Alınan bilgiye göre, “Güneydoğu'daki kayıplar” konusunda Komisyon'a gelen başvurular değerlendirildi. Bu konudaki başvuruların tek tek ele alınıp incelenmesinin güç olduğu göz önünde bulundurularak, “faili meçhul cinayetler” konusunda İçişleri ve Adalet Bakanlığı'ndan bilgi istenmesine, gelecek yanıtlara göre ”nokta çalışması” yapılmasına karar verildi.
  
Komisyon Üyesi CHP Tunceli Milletvekili Sinan Yerlikaya'nın Tunceli'de bazı kişilerle ilgili başvurusunun araştırılması için ”hava durumu” göz önünde bulundurularak, daha sonraki günlerde Tunceli'ye gidilmesi de kararlaştırıldı.
  
Komisyonda, İzmir, Tekirdağ, Kandıra F tipi cezaevleri ile Kocaeli, Adana ve İstanbul'daki bazı cezaevlerinde şikayetlerin yerinde incelenmesi, Kızıltepe'de baba-oğulun öldürülmesiyle ilgili açılan davada 21 Şubat'ta yapılacak duruşmanın izlenmesine karar verildi.
  
Cinsel taciz iddialarıyla gündeme gelen Barbaros Çocuk Köyü'ne gidilmesinden vazgeçildi.

Barbaros Çocuk Köyü'nde inceleme yapma önerisine karşı çıkan CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, “yeteri kadar heyetin gittiğini, olayın yargıya intikal ettiğini” belirterek, gidilmesine gerek olmadığını söyledi.
          
“KOMİSYON HADIM EDİLDİ”
  
Komisyonun yaklaşık 2 aydan beri toplanamaması, toplantıda tartışma konusu oldu.
  
CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, Komisyonun çalışmalarına başladığı tarihten bu yana güven ve saygınlık sağlayamadığını, itibarını koruyamadığını savunarak, “Komisyon hadım edilmiştir. Meyve vermeyen bir ağaca dönüştü” dedi.
  
“Alınan kararların uygulanmadığını, ilgili bakanlıklara gönderilen raporların akıbetinin belli olmadığını” ifade eden Ersin, kendisinin çeşitli konularda başvurularına da yanıt verilmediğini kaydetti.
  
Komisyon Başkanı Mehmet Elkatmış, tatiller nedeniyle Komisyonun toplanamadığını belirterek, Ersin'e başvuruları konusunda yazılı yanıt vereceğini bildirdi.
  
CHP Diyarbakır Milletvekili Mesut Değer de Ersin'in eleştirilerine katılırken, AK Parti Diyarbakır Milletvekili İhsan Arslan ile Adıyaman Milletvekili Faruk Ünsal, “üslup sert olsa da tümüyle doğru” diyerek Ersin'i destekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle