Gündem Haberleri

  Mavi sarı kırmızı çizgi yok

  Hürriyet Haber
  19.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Anayasa görüşmelerinde daha önce değiştirilen 26 maddeyi “Kırmızı çizgi” olarak göstermesi, bugün yapılacak ilk toplantıdan önce muhalefetin tepkisine neden oldu.

  Erdoğan’ın sözlerine açıklık getiren Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, “Kırmızı, mavi, sarı gibi çizgileri” olmadığını söyledi. TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in çağrısı üzerine oluşturulan Anayasa Uzlaşma Komisyonu ilk toplantısını bugün yapacak. Parti temsilcileri, ilk toplantıdan önce şu mesajları verdi:

  Masaya uzlaşmak için oturuyoruz
  Hüseyin Çelik (AK Parti Genel Başkan Yardımcısı)
  Cumhuriyetin temel nitelikleri, din ve vicdan hürriyeti, bireysel haklar, hukukun üstünlüğü elbette bunlar bizim kırmızı çizgilerimiz. Ama biz masaya kırmızı, mavi, sarı çizgiler diye oturmuyoruz. Uzlaşmak için oturuyoruz. Baştan olmazları öne sürerek işi tıkamak niyetinde değiliz.

  Kırmızı çizgi lafı sulandırmak
  Semih Yalçın (MHP Genel Başkan Yardımcısı)
  Kırmızı çizgi lafı biraz sulanmaya başladı. MHP’nin anayasa ile bu devletin üniter yapısı ile ilgili ciddi hassasiyetleri var. Bu hassasiyetler 66’ıncı maddede de olabilir, ilk 3 maddede veya başka maddede de olabilir. Buradaki çatı üniter yapı, milli devlet formatıdır.

  BDP: Bozan taraf olmayacağız
  Gültan Kışanak (BDP Genel Başkan Yardımcısı)
  Biz bu sürece önkoşulsuz katılıyoruz. Türkiye’de Kürt sorununu çözmeyen bir Anayasa yeni bir Anayasa olamaz. Bizim Anayasa konusunda yaşadığımız sıkıntılar sadece 12 Eylül’de yapılan Anayasa ile başlamıyor. Biz sorumlu, özverili davranacağız. Yapıcıyız, uzlaşıcıyız, bozan taraf olmayız. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı