Gündem Haberleri

  Mars için son 48 saat

  Hürriyet Haber
  04.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  NASA’nın ‘Curiosity’ (Merak) adı taşıyan bugüne kadarki en gelişmiş robot gezgini 9 aylık yolculuktan sonra pazartesi Kızıl Gezegen’e iniyor. Curiosity gezegende yaşam belirtileri arayacak.

  -Plütonyumla çalışan jeneratörler 14 yıl ısı ve elektrik sağlayabiliyor.
  -Daha önceki Mars gezginlerine göre 10 kat daha ağır bilimsel yük taşıyor.
  -Yüzeyi süpürüp delebilecek.
  -Organik bileşiklerin kesin tanımını yapabilecek.
  -Kayayı vuracak lazeri de var.
  -Dünya ile Mars arasındaki engin mesafe nedeniyle 13 dakika gecikmeli veri iletecek.

  Nefesler tutuldu

  İnsanlık, pazartesi günü tarihi bir uzay keşfine ilk adımı atıyor. Geçen yıl Kasım ayında fırlatılan Curiosity, 9 ayda 560 milyon kilometrelik yol katetti. Curiosity’nin inişi çok hassas. Çünkü Mars atmosferinde “çok belirli” bir noktaya “tam isabet” ettirilmesi gerekiyor. Son olarak cumartesi rota değişikliği yapan California’daki mühendisler aracı belirlenen noktayı 1 kilometreden az bir mesafeye indiricek.

  Sabah 07.31’de

  “Mars Bilim Laboratuvarı” diye de bilinen Curiosity bugüne kadarki en gelişmiş Mars aracı. Mars’ın en derin noktalarından olan Gale Krateri’ndeki kayaları inceleyecek. Burada Kızıl Gezegen’in bir zamanlar mikrobik yaşamı desteklemiş olabileceğine dair işaretler aranacak. 2.5 milyar dolara mal olan aracın inişi 6 Ağustos Pazartesi Türkiye saati ile 07.31 olarak hesaplandı. Bu tamamen otomatik bir iniş olacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı