Gündem Haberleri

  Maltepe'de okuluma dokunma eylemi

  Cengiz ÇOBAN - İSTANBUL -DHA
  09.09.2014 - 14:09 | Son Güncelleme:

  Maltepe Küçükyalı'da bulunan Kadir Rezan Has İlköğretim Okulu'nun bir bölümü imam hatip ortaokuluna çevrildi.

  İmam hatip ortaokuluna dönüştürülen kısım ile diğer kısım arasına tel örgü çekildi. Böylece aynı alanda bulunan iki okul, bahçeye çekilen tel örgüyle bölünmüş oldu. Bu durum saat 11.00'de okul önüne toplanan bir grup veli tarafından protesto edildi. "Okul için sosyal alanları geri istiyorum", “Çocuğumuzun eğitimine biz karar verelim", “Hani dayatma yoktu", “Okuluma dokunma" yazılı pankart açan veliler, “Okul içinde okul olamaz" şeklinde de slogan attı. Grup adına açıklama yapan velilerden avukat Gülten Deniz Duran, “Okul bahçesine çekilen tel örgüyle bahçe ikiye bölündü. Tel örgüyle ne yapmak istiyorlar. Bir anlam veremiyoruz. . Bahçedeki tel örgüsü de her an yaşanabilecek bir tehlikenin habercisi. Tel örgüye tırmanan bir çocuk düşerek zarar görebilir" dedi.

  "BU KARARI DOĞRU VE DEMOKRATİK BULMUYORUZ"

  Okulda eğitim şartlarının da iyi olmadığını belirten Duran, “Kadir Rezan Has İlkokulu var olan haliyle bile mahallemizin ihtiyaçlarına cevap veremezken, başka bir ortaokul ve lisenin öğrencilerinin okulumuza taşınması, ortak kullanım alanlarının kullanımı noktasında önemli sorunlara neden olacaktır. Okul bahçesinin ve koridorların alanı göz önünde bulundurulduğunda çocuklarımızın can güvenliğinin bile tehlikede olduğunu düşünüyoruz. Biz veliler, okulumuzun binasında resim, sanat, satranç gibi dersliklerin olmasını yine çok önemli bir ihtiyaç olan özel eğitim sınıflarının atmasını, kütüphane, spor salonu, konferans salonu talep ediyorken, şu an var olan bilgisayar sınıfı, özel eğitim sınıflarının bile kapatılması söz konusudur. Bizler Kadir Rezan Has İlkokulu velileri , ödediğimiz vergilerle, çeşitli isimler adı altında okula yaptığımız, yapmak zorunda kaldığımız her türlü katkıyla okulumuzun gerçek sahipleriyiz. Okulumuzun gerçek sahiplerine, biz velilere ve çocuklarımıza sorulmadan alınan bu kararı doğru ve demokratik bulmuyoruz" dedi.

  BİR VELİNİN GÖZYAŞLARIYLA İSYANI

  Okulda öğrencisi olduğunu belirten Nihat Böyütözü isimli bir veli yaşanananlara isyan etti .Basın açıklaması öncesi gözyaşları içinde isyanının dilen getiren Böyütüzü "6 yaşındaki çocuğumu 3. katta bir sınıfa veriyorum. Bazı camlarda demir korkuluklar yok, güvenliği tehlikede" diye konuştu. Veliler, açıklamanın ardından ayrıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı