Gündem Haberleri

  Mahkemelerden önce ombudsmana gidilecek

  Mustafa KINALI/İSTANBUL
  27.10.2003 - 01:41 | Son Güncelleme:

  Yerel Yönetimler Yasa Tasarısı'na katkıda bulunarak dikkatleri üzerine çeken Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya, tasarının kanunlaşmasıyla devletle vatandaş arasındaki birçok sorunun ombudsmanlar tarafından çözüleceğini söyledi. Kaya, yeni kanunla il genel meclisi üyelerinin de ‘‘milletvekili’’ gibi olacaklarını söyledi.

  Adı, 28 Mart 2004'te yapılacak yerel seçimlerde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayları arasında geçen Pendik belediye Başkanı Erol Kaya, yerel yönetimler yasa tasarısıyla ilgili görüşlerini anlatırken, şunları söyledi:

  ‘‘Tasarıya göre dışarıdan ya da il genel meclisinden birisi ombudsman seçilecek. Diyelim, benim belediye ile ilgili bir problemim var. Haksızlığa uğradığımı düşünüyorum. Halk denetçisi sıfatı da taşıyacak olan ombudsman'a müracat ediyorum ve o, ilgili kurumdan tüm bilgi ve belgeleri alarak, ara çözüm öneriyor. İlgili kurum kararında direnirse, yargıya gidiliyor. Bu da Türkiye'de yargının yükünü ciddi anlamda ortadan kaldıracak bir uygulama.’’

  Erol Kaya, ‘‘isim yanlışlığında fazla fazla para yatırıldığında bile’’ Türkiye'de mahkeme yolunun gösterildiğini belirterek ‘‘Ombudsman, bu ve benzeri birçok konuyu, yargıya gitmeden çözecek. Çünkü elinde böyle bir yetki bulunacak’’ dedi. Kaya ‘‘Ayrıca belediyelerimizde halkın kendileriyle ilgili kararlara katılım süreçleri başlatılıyor. Muhtarlar, sivil toplum örgütleri, karar aşamalarına hem il genel meclisinde, hem belediye meclisinde katılıyor’’ dedi.

  Çocuklar için oyuncak evleri projesi

  Ailesi Trabzonlu olan Erol Taya, 1959'da Adapazarı Akyazı'da doğdu. 1968'den bu yana Pendik'te oturan, ilk ve ortaokulu Pendik'te tamamlayan yüksekokul mezunu Erol Kaya, bugünlerde, Türkiye'de ilk olduğunu belirttiği ‘‘çocuk oyuncak evleri’’ni hizmete sokmanın heyecanını yaşıyor. 10 bin çocuğun Esenyalı Fevzi Çakmak ve Orta Mahalle'de açılan bu evleri ziyaret ettiğini belirten Kaya, ‘‘Evler kütüphane şeklinde. Avustralya'nın Melbourne Belediyesi'nden örnek aldık. 0-7 yaş grubu çocuklar, aileleriyle gelip oynuyor. Televizyonlarda, dükkanların vitrinlerinde gördükleri pahalı oyuncakları oynama olanağı buluyorlar. Evlerde birer pedagog ve 2 şer görevli bulunuyor’’ diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı