Gündem Haberleri

  Mahkemeden el koyma kararı

  Felat BOZARSLAN / DHA
  19.08.2014 - 02:11 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır'ın Lice ilçesinde, PKK mezarlığına Mahsum Korkmaz heykelinin dikilmesiyle ilgili soruşturma kapsamında Lice Sulh Ceza Mahkemesi, heykele el konulması kararı verdi.

  Lice’nin Yolaçtı köyünün kırsal kesiminde geçen yılki çatışmalarda ölen PKK'lılar için oluşturulan mezarlığa, PKK'nın ilk saldırılarını gerçekleştirmesinin yıldönümü olan 15 Ağustos’ta, baskınları gerçekleştirenlerden Mahsum Korkmaz'ın heykeli dikilmişti. Heykelin açılış törenine HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, DBP Eş Genel Başkanları Emine Ayna ile Kamuran Yüksek de katılmıştı.

  Diyarbakır Başsavcılığı heykelin dikilmesinin ardından 'terör örgütü propagandası yapıldığı' iddiasıyla soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Lice Sulh Ceza Mahkemesi'nden, 'suç eşyası' olduğu gerekçesiyle heykele el konulması kararı talep edildi. Talep üzerine mahkeme, el koyma kararı verdi. Diyarbakır'daki yetkililer de konunun sulh yoluyla çözülüp gerginliğe yol açmaması için sivil toplum örgütleriyle temasta bulunup heykelin kaldırılmasını istedi. Heykelin kaldırılmaması halinde el konulacağı da bildirildi. Heykelle ilgili olarak valilik de suç duyurusunda bulunmuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı