Gündem Haberleri

  Lula'ya gırtlak kanseri tehşisi kondu

  Hürriyet Planet
  30.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Brezilya eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’ya gırtlak kanseri teşhisi kondu.

  Sao Paolo’da bulunan Suriye-Lübnan Hastanesi’nden yapılan açıklamada, 66 yaşındaki Lula’nın gırtlağında bir tümör bulunduğu belirtildi.

   

  Kanser tedavi merkeziyle tanınan hastanenin açıklamasında Lula’nın durumunun iyi olduğu ve önümüzdeki günlerde ilk adım olarak kemoterapiye başlayacağı ifade edildi.

   

  Şu anki Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff de Ocak ayında bu göreve gelmeden önce Suriye-Lübnan Hastanesi’nde kanser tedavisi görmüştü.

  Aynı hastanede ayrıca Lula’nın eski yardımcısı Jose Alencar da mide kanseri tedavisi görmüştü. Alencar Mart ayında hayatını kaybetmişti.

   

  Brezilya’nın komşusu Venezüella’nın devlet başkanı Hugo Chavez’e de bu yıl kalın bağırsak kanseri teşhisi konmuştu. Chavez’in tedavisi bir süredir devam ediyordu.

   

  İŞÇİ BAŞKAN LULA

  Eski bir sendika lideri olan Lula, fakirlikten gelen bir isim olarak Brezilya’nın ilk işçi kökenli devlet başkanı oldu. 2003-2010 yılları arasında Brezilya’yı yöneten Lula’nın iktidarı döneminde ülkede çok önemli bir ekonomik büyüme yaşandı.

   

  Aynı dönemde 20 milyon Brezilyalı fakirlikten kurtularak orta sınıfa yükseldi.

   

  SİYASİ GELECEĞİ TARTIŞILIYOR

  Kanser teşhisi görevi bıraktığında kamuoyundaki destek oranı yüzde 80’lerde olan Lula’nın siyasi geleceği açısından soru işaretleri yaratıyor.

   

  Zira, Rousseff’in 2014’te yeniden aday olmaması halinde Lula’nın bir kez daha başkanlığı deneyebileceği konuşuluyordu.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı