Gündem Haberleri

  LPG tankları taşınıyor

  Gürkan ÖZTEKİN Selçuk YAŞAR/İSTANBUL
  15.03.2005 - 01:46 | Son Güncelleme:

  Zeytinburnu açıklarında batan DDD-1 taşıma gemisinden denize dökülen LPG dolu tanker ve tankların yarattığı tehlike nedeniyle Haydarpaşa Gümrüğü dün açılmadı.

  DENİZCİLER Dayanışma Derneği’ne ait batan DDD-1 taşıma gemisinden denize düşen Argaz ve Netgaz’a ait tank ve tankerlerden 5’i önceki gün Haydarpaşa Limanı’na çekilmişti. Son kalan 2 LPG tankeri de dün sabah 04.00’te Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü, İtfaiye, İgdaş ve Sahil Güvenlik ekipleri tarafından çekildi. 3 saat süren çalışmaların ardından kapalı olan Sirkeci-Bakırköy sahilyolu yeniden trafiğe açıldı.

  Haydarpaşa Limanı’na çekilen tankerlerin yarattığı tehlike sebebiyle Haydarpaşa Gümrüğü açılmadı. Haydarpaşa Limanı’na bağlanan tanklardan 6’sı vinçlerle kıyıya çıkartılırken gaz sızdırdığı belirtilen bir tank denizde bekletildi. Çıkartılan tanklardan 4’ü tırlara yüklenerek, polis ve itfaiye eşliğinde şirketlerin İzmit’teki dolum tesislerine götürüldü. Denizde bırakılan tanka, boşaldıktan sonra müdahale edileceği belirtildi.

  BATIK TEHLİKE YARATMIYOR

  Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürü Mehmet Habib Soluk, batan geminin kıyıdan 1.5 mil açıkta ve 55 metre derinlikte, demirleme yeri dışında olduğunu belirterek deniz trafiği için tehlike yaratmadığını söyledi. Geminin sahibi olan Denizciler Dayanışma Derneği Başkanı emekli Tümamiral Varol Atalay, çıkarma gemisinin 2001 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kendilerine hibe edildiğini belirterek kendilerinin de gemiyi üç yıl önce Erdoğan Tümsek’in sahibi olduğu Alize Denizcilik şirketine kiraladıklarını söyledi.

  UTS sistemi yeterli mi

  İstanbul Çevre Konseyi Genel Sekreteri Türksen Başer Kafaoğlu, Türk boğazları ve demirleme bölgelerindeki kazaları önlemede UTS sisteminin de yeterli olmadığını bildirdi. Kafaoğlu, geçtiğimiz günlerde Zeytinburnu önlerinde 300 metrelik bir tankerin karaya oturduğunu ve sorunsuz kurtulduğunu hatırlatarak aradan birkaç gün geçmeden aynı bölgede LPG tankları yüklü başka bir geminin batmış olmasının yaklaşmakta olan büyük tehlikeleri işaret ettiğini kaydetti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı