GeriGündem Liderler keyifli ayrıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Liderler keyifli ayrıldı

Doğrudan görüşmeler çerçevesinde bu akşam biraraya gelen Denktaş ile Klerides'in genel konularda görüştükleri belirtildi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, doğrudan görüşmeler çerçevesinde bu akşam ikinci kez biraraya geldiği Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides ile "genel konuları görüştüklerini" söyledi.

Cumhurbaşkanı Denktaş, iki tarafın heyetleri ve BM Genel Sekreteri`nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto`nun gözlemci olarak katıldığı görüşmeden sonra Cumhurbaşkanlığı`na dönüşünde yaptığı açıklamada, görüşmenin 1,5 saat sürdüğünü ve görüşmelere Çarşamba günü devam edeceklerini belirtti.

Gazetecilerin görüşmeye ilişkin sorularına esprili bir şekilde yanıtlar veren Denktaş, "neler konuşulduğu, neler yapıldığı yönünde gazetecilere açıklama yapılmamasını Rum tarafının da istediğini" ifade ederek, açıklama için erken olduğunu, bu nedenle fazla bilgi veremeyeceklerini kaydetti.

"Görüşmede hava nasıldı?" soruna, gökyüzüne bakarak, "Gayet güzel, güneşli, bahar havası gibi hava" yanıtını veren Denktaş, "Klerides ile rahat konuşup konuşmadığı" sorusuna, "Konuşma özürlü olmadığımız için konuşabiliyoruz" yanıtını verdi.  

Denktaş, "Başlıklar mı görüşüldü, öze ilişkin konulara girildi mi?" sorusuna, biraz duraksayarak, "(Hiç bir şey söyleme ha) dediler. Genel görüşme devam etti" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Denktaş, "merkezi idareye verilecek yetkiler konusunun görüşüleceği" şeklinde sabah yaptığı açıklamanın anımsatılarak, buna uyulup uyulmadığının sorulması üzerine, "İşte onlara uyuldu dersem, gene bir şey söylemiş olurum" dedi.

Denktaş`ın anayasa ve hukuk konularındaki danışmanı Mümtaz  Soysal da, "tüm konuların sırasıyla görüşüldüğünü" söyledi. Genel bir görüş ortaya konulduğunu ifade eden Soysal, "Umutlu musunuz?" sorusuna, "Umutlu olmamız için gerekeni yapıyoruz" dedi. Soysal, "İyi bir başlangıç yapıldı denilebilir mi" sorusuna da, "Tabii" yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Denktaş ve Klerides, Çarşamba günü saat 17.00`de yeniden buluşacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle