GeriGündem Kuzey komşumuz olimpiyat yapacak bize 8 milyar dolarlık iş fırsatı çıkacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuzey komşumuz olimpiyat yapacak bize 8 milyar dolarlık iş fırsatı çıkacak

Kuzey komşumuz olimpiyat yapacak bize 8 milyar dolarlık iş fırsatı çıkacak
refid:8524891 ilişkili resim dosyası

Rusya’nın Riviera’sı olarak tanınan Soçi’de düzenlenecek 2014 Kış Olimpiyatları için ilan edilen 41 milyar dolarlık yatırım pastasında Rus, Avrupalı, ABD’li ve Türk firmalar uzun soluklu bir rekabete başladı.

Türkiye’nin iyi bir tanıtım ve iş planı ile bu pastadan 8-10 milyar dolarlık pay kapması bekleniyor. Trabzon başta olmak üzere Karadeniz’deki Türk limanları da ’ticaret canlılığı’ yakalayacak.

TÜRKİYE, Kuzey komşusu Rusya’da yeni bir ’dönemsel ticaret ve iş fırsatı’ daha yakalayabilir. Rusya’nın Riviera’sı olarak adlandırılan Soçi’de düzenlenecek 2014 Kış Olimpiyatları için 6 yılda 41 milyar dolarlık yatırım yapılacağı açıklandı. Rus, Avrupalı, ABD’li ve Türk firmalarının paylaşacağı bu yatırım pastasından Türkiye’nin iyi bir tanıtım ve iş planı ile 8-10 milyar dolarlık pay kapması bekleniyor. Trabzon başta olmak üzere Karadeniz’deki Türk limanları da bu yatırım ve ticaret fırsatından yararlanacak. Krasnodar bölge yönetimine bağlı Soçi merkez olmak üzere bölgedeki birçok kenti içine alacak 2014 Kış Olimpiyatları yatırım planına göre, Karadeniz’de bir de ada inşa edilecek. Sadece bu adanın 6.2 milyar dolarlık bir yatırım projesi olduğu bildiriliyor. Ayrıca, Soçi’de 250 civarında spor tesisi, Anapa’da 40 yeni otel yapımı da planlandı. 2007 Eylül’ünde Soçi’de düzenlenen yatırım forumunda 132 projeyle ilgili anlaşma imzalandı ve 17 milyar dolarlık projeye start verilmiş oldu. Bu tanıtım ve yatırım forumu bu yılın eylül ayında tekrarlanacak.

YATIRIM İÇİN FUAR: Krasnodar Bölgesi’nde gerçekleşecek olimpiyat yatırımlardan Türk şirketlerinin maksimum ölçekte iş almasını sağlamak için 25-27 Eylül tarihlerinde KrasnodarExpo Fuar Merkezi’nde Türk Endüstriyel Ürün ve Tasarımları Fuarı düzenlenecek. Fuarı organize edecek Türkel Fuarcılık Yürütme Kurulu Başkanı Bülent Erten, "Altyap, otel, restorant, eğlence mekanları, spor tesisleri, yollar v.s. Bir şehri olimpiyatlara hazırlayacak her türlü iş ve ürünü sunabilmek adına tanıtım ve iş görüşmeleri yapmak gerekiyor. Dubai gibi yeni bir kent hatta ada projesi bile var. Soçi adeta yeniden inşa edilecek. Krasnodar bölgesinde 5 milyon kişi yaşıyor ve Soçi; iklimi, doğal kaynakları ile Rus Riviera’sı olarak biliniyor. 2005’te Soçi’ye 3 milyon turist gelmiş. Bu rakam 2014 olimpiyatlarında iki ya da üç katına çıkacak" dedi.

ÜÇÜNCÜ CAZİBE BÖLGESİ: Krasnodar’ın yatırımlar açısından Rusya Federasyonu’nda en cazip üçüncü bölge olduğunu belirten Bülent Erten şöyle konuştu: "En iyi karayolu ağı, uluslararası havaalanı, vergi avantajları ve yatırımlar için sağladığı bazı garantileriyle çok cazip bir bölge. Krasnodar’a kısa sürede 750 milyon Euro’luk doğrudan yabancı yatırım geldi ve 70 ülkeden 800 civarında yabancı firma burada faaliyet gösteriyor. Önümüzdeki dönemde sadece 2014 olimpiyatları için yatırım projeksiyonundan Türk firmalarına 8-10 milyar dolarlık iş çıkabilir. Aktif olursak bunu başarırız. Ruslara ürünlerimizi tanıtmamız, görüşmeler yapmamız işleri incelememiz, yani masaya oturmamız lazım."

Lojistik konumumuz çok iyi Trabzon kritik liman olur

TÜRKEL Fuarcılık Yürütme Kurulu Başkanı Bülent Erten, Soçi Kış Olimpiyatları için Olympexpo Fuarı’nı 2014’e kadar her yıl tekrarlayacaklarını söyledi ve "Katılımcı profilimiz ağırlıklı olarak müteahhitlik hizmetleri olacak. İnşaat ve yapı malzemeleri, otel ekipmanları, iç dekorasyon, mobilya sektörü alacak. Plastik ve temizlik ürünleri, aydınlatma ve beyaz eşya firmaları olacak. Stadyum ve trübün ekipmanları da önemli bir konu. Türkiye’nin bölgeye yakınlığı çok iyi bir lojistik avantaj sağlıyor. Ayrıca bizim müteahhitlik gücümüz, sanayi ürünlerindeki kalite fiyat dengemiz de çok önemli avantajlar sunuyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde Trabzon Krasnodar için çok kritik liman olacak" dedi.

Krasnodar’da neler olacak Türkiye’nin şansı ne kadar

2014 Kış Olimpiyatları Krasnodar Bölgesi’nde Soçi merkezli olarak yapılacak. Federal yönetim eliyle 16, özel sektörle 25 milyar dolarlık yatırım planlandı.

Tatil ve dinlenme tesisleri için 10, yeni konut projeleri için 3.2, sanayi ve tüketim ürünleri için 3.3, tarım için 1.1 milyar dolarlık yatırım öngörülüyor.

Altyapı işlerinin büyük bölümünü Ruslar alacak. Ancak konut projelerinde Türk şirketleri büyük şans sahibi. Altyapıda da taşeron rolü Türklere düşecek.

Türklerin tüm sektörlerde lojistik yakınlığın avantajıyla iş yapması bekleniyor. Şu anda Krasnodar’da 50’yi aşkın Türk firması faaliyette.

Krasnodar’ın dış ticarette en büyük ortağı da Türkiye. Soçi’de 250 spor tesisi, Anapa’da 40 otel yapılacak. Karadeniz’de de 6.2 milyar dolarlık yapay ada inşa edilecek.

Türkel Fuarcılık’ın 25-27 Eylül 2008’de düzenleyeceği Olympexpo Türk Endüstriyel Ürün ve Tasarımları Fuarı, 2014’e kadar yapılacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle