GeriGündem Kuş gribi Yozgat'ta
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuş gribi Yozgat'ta

Yozgat'ın Akdağmadeni İlçesi'ne bağlı Altılızaim Geçidi Köyü'nde ölen kanatlılardan alınan numunelerin laboratuvar sonuçları pozitif çıktı.

Yozgat Valisi Gökhan Sözer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Akdağmadeni İlçesi'ne bağlı 4 köy dışında ciddi bir durumun bulunmadığını söyledi. Sözer, “Altılızaim Geçidi Köyü'nde ölen kanatlılardan almış olduğumuz numunelerin laboratuvar sonuçları pozitif olarak geldi. Bu köyümüzde kanatlı ölümlerine kuş gribinin neden olduğu belirlendi” dedi.
Altılızaim Geçidi Köyü'ne komşu Kuşlu Kaçağı, Uzak Çay ve Çardak köylerinde ölen kanatlılardan alınan numunelerin laboratuvar sonuçlarının henüz gelmediğini belirten Vali Sözer, şöyle konuştu:
“Altılızaim Geçidi Köyü'nde, kanatlı ölümleri üzerine bu köyümüzde, kuş gribi varmış gibi gerekli önlemleri aldık, köyde bulunan tüm kanatlılar itlaf edildi, dezenfekte çalışması yapıldı. Bu köyümüze yakın olan 3 köyümüzde daha kanatlı ölümleri görüldü. Bu köylerimizde de gerekli çalışma yapılarak, kanatlılar itlaf edilip, dezenfekte çalışması yapıldı.”

-“DİĞER İLÇELERDEN İHBAR GELİYOR”

Vali Sözer, Akdağmadeni İlçesi dışındaki ilçe merkezleri ve bağlı köylerinden de çeşitli ihbarlar aldıklarını bildirdi. Sözer, “Eğer bir yerleşim biriminde birden fazla kümeste kanatlı ölüm olayı meydana gelmişse, orada karantina uyguluyoruz, ama şu ana kadar böyle bir şey yok. Gelen ihbarlar değerlendiriliyor, sadece ölüm olayının olduğu kümeste itlaf çalışmasıyla dezenfekte yapılıyor” dedi.

-“KANATLILAR TESPİT EDİLİYOR”

İl genelinde bulunan tüm kanatlıların tespit çalışmasının yapıldığını da belirten Sözer, “İlerde bir sorun yaşamamak için ilimiz genelinde yaşayan tüm kanatlıların tespiti yapılıyor. Bununla birlikte köy muhtarlıkları ve kümes sahibi vatandaşlar uyarılıyor” diye konuştu.
İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri ise köy muhtarları ve kümes sahibi vatandaşlara, kanatlıları kümeslerinden çıkarmamaları, hastalanan kanatlıları kesmemeleri, dokunmamaları ve yememeleri, hastalanan kanatlıyla ilgili İlçe Tarım Müdürlüklerine derhal haber vermesi çağrısında bulundu.

-“3 KİŞİNİN SAĞLIK DURUMU İYİ”-

Sözer, Altılızaim Köyü'nde rahatsızlanarak, Akdağmadeni Devlet Hastanesi'ne başvuran ve “soğuk algınlığı” teşhisi konularak, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edilen 3
vatandaşın sağlık durumlarının iyi olduğunu ifade etti.
Akdağmadeni İlçesi'nde kanatlıların giriş ve çıkışları Kaymakamlık tarafından yasaklanarak, halk konudan haberdar edildi. Güvenlik birimlerine de yol kontrollerinde kanatlıların geçişini engellemesi uyarısında bulunuldu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle