Gündem Haberleri

  Kürtçe dil kursu ‘kapı’ya takıldı

  Arif ARSLAN/BATMAN, DHA
  18.10.2003 - 01:55 | Son Güncelleme:

  AB uyum yasaları kapsamında özel öğretim kurumlarında Kürtçe kurslarının açılmasına olanak sağlayan yasanın çıkmasının ardından harekete geçen Batmanlı bir girişimci, ‘kapı’ engeline takıldı.

  Modern bir binada kurulan ‘Kürt Dili Öğretim Kursu’nda 6 sınıfı eğitime hazır hale getirdiklerini belirten Aydın Üneşi, ancak derslik kapılarının standartlara uymaması nedeniyle çalışma izni alamadıklarını söyledi. Üneşi, kapıların 85 santim olduğunu belirterek, ‘‘Kapılarımızı istenilen 90 santimetrelik standarda getirerek faaliyete geçeceğiz’’ dedi.

  Bölgede Kürtçe kursu için ilk resmi başvuruyu yapan ve modern binadaki düzenlemeleriyle kursun açılmasında herhangi bir engelle karşılaşmadıklarını kaydeden Aydın Üneşi, şöyle konuştu:

  ‘‘Eksiklikleri gidermek bizim görevimiz. 6 sınıfımızın kapısını yeniden düzenliyoruz. Milli Eğitim müfettişlerinin denetimlerinde kapıların nizami olmadığı belirtilince, eksiklikleri gidermeye başladık. Kanun çıktı, biz de ilk Kürtçe dili öğretim kursunu hazır hale getirdik. ‘Önümüzdeki günlerde Kürt Dili Öğretim Kursu'na resmen start vereceğiz. Başvurular başladı bile.’’

  Kürtçe vecize


  Batman’daki Kürtçe kursundaki Atatürk büstünün altına ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ vecizesi Kürtçe olarak yazıldı. Kurs sahibi Öneşi, ‘‘Biz devletle kültür arasında bir köprü olabilme şansını yakalayacağız’’ dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı