GeriGündem Kurtarmanın maliyeti 200 milyar dolar azalacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kurtarmanın maliyeti 200 milyar dolar azalacak

Kurtarmanın maliyeti 200 milyar dolar azalacak
refid:13136274 ilişkili resim dosyası

ABD'nin geçtiğimiz sene kurtarma programı kapsamında büyük bankalara sağladığı kaynağın maliyeti 200 milyar dolar daha az olacak. Küresel krizin başladığı ülkeden gelen bu haberin dünya ekonomisine de olumlu yansıması bekleniyor.

ABD Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ülke yönetiminin Sorunlu Varlıkları Kurtarma Programı (TARP) adıyla uygulamaya koyduğu programın uzun dönemli maliyetinin önceki tahmine oranla en az 200 milyar daha az olacağı belirtildi.

Obama yönetimi 2008 yılında 700 milyar değerindeki kurtarma programının kabul edilmesinin ardından yaptığı açıklamada, bu fondan yaklaşık 341 milyar doların kullandırılacağını öngörmüştü. 

Ancak, ABD Hazinesi'nden yapılan son açıklamada bu miktarın en az 200 milyar dolar daha az olacağını belirtildi. Hazine bu gelişmenin sistemi istikrara kavuşturmak için alınan önlemlerin geri dönüşlerinin beklentilerden daha fazla olmasına bağladı.

ABD Kongre'sinde 2008 yılında kabul edilen TARP programı ile bankalara gerekli sermaye aktarımı için kaynak yaratılmış ve bu şekilde zor durumdaki bankaların tüm finansal sistemi çöküntüye uğratmasının önüne geçilmişti

YENİ FIRSATLAR YARATIYOR
ABD kamuoyu, kurtarma programı sonrasında bankaların aldığı hesapsız riskler sonunda karşılaşılan zararların vatandaşın vergileri ile ödenmesine tepki göstermişti. Bu nedenle, kurtarma programının maliyetindeki azalma, yönetimin elini güçlendirirken bir yandan da bütçe açığını azaltılması ve yeni iş imkânları yaratılması için ek kaynak sağlama fırsatı veriyor.

Süper gücün bütçesindeki açık her geçen yıl büyürken 2009 mali yılında 1.4 trilyon dolara çıktı. Ülkenin açığının yüksek borçlanma ihtiyacından dolayı 2010'da yine bu seviyede olması bekleniyor.

TARP kapsamında yardım alan bankalardan Bank of America, geçen hafta 45 milyar dolarlık geri ödeme yapmak istediğin bildirmişti. Financial Times'ta Pazar günü yayımlanan bir habere göre de Citigroup kullanıdığı kaynağın 20 milyar dolarlık kısmını geri ödeme başvurusunda bulundu.

Hazine, geri ödenen miktarın 2010 yılı sonuna kadar 175 milyar dolar seviyesini bulmasını bekliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle