Gündem Haberleri

  Kürt’ü de kucaklayalım

  Uğur ERGAN / ANKARA
  26.02.2005 - 12:04 | Son Güncelleme:

  Milli Güvenlik Kurulu’nun dünkü aylık olağan toplantısında, Türkiye’nin Irak politikasının, tüm kesimlerle yakın diyalog içinde sürdürülmesi ön plana çıktı. MGK, savunma sanayinin tek çatı altında toplanmasını da görüştü.

  MİLLİ Güvenlik Kurulu (MGK), Irak’ta 30 Ocak’ta yapılan seçimlerden zaferle çıkan Şiiler ile Kürt İttifakı’na sıcak mesajlar gönderdi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in başkanlığında 5 saat süren Şubat ayı olağan MGK toplantısında Irak ve Kıbrıs’taki seçimler ile Savunma Sanayii’nin yapılanması ana gündem maddelerini oluşturdu.

  Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan sunumda, Irak’ın bütününe bakılması ve Irak’ta Kürtler dahil her kesimi kucaklaması gerektiği vurgulandı. Türkiye’nin Irak’ta Kürtlere ve Şiilere ‘yeşil ışık’ yakan mesaj MGK bildirisine, ‘Irak’ta ulusal birliğin korunması doğrultusunda yeni Irak yönetimi ve halkının tüm kesimleriyle Türkiye’nin yakın diyalog ve işbirliği içinde olmasının önemi üzerinde durulmuştur’ sözleriyle yansıdı. Sünni Arapların yeni anayasa yazım çalışmalarına katılması gerektiği belirtildi.

  MGK’da savunma sanayiinin yeniden yapılandırılması da görüşüldü. Savunma Sanayii Müsteşarı (SSM) Murat Bayar bir sunum yaptı. Bayar, Milli Savunma Bakanlığı’nın iç ve dış tedariki ile kuvvet komutanlıklarının tadarikinin, silah alımında tek bir çatı altında toplanılmasının düşünüldüğünü anlattı. Roketsan, Halvelsan, Aselsan, TAI, TUSAŞ’ın tek bir holding çatısı altında toplanılmasının düşünüldüğünü bildiren Bayar, benzer sistemin özel kuruluşlar için de geçerli olabileceğini belirtti. Bildiride ‘Savunma sanayiimizde ulaşılan düzeyin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin modernizasyon gereksinimlerini karşılama durumu ile yeterli bir ulusal savunma sanayiinin geliştirilmesine yönelik önlemler üzerinde kapsamlı bir değerlendirme yapılmıştır’ denildi.

  Kıbrıs’ta Annan’a açık çek

  MGK bildirisinde Kıbrıs sorunun çözümünde BM Genel Sekreteri Kofi Annan’a açık çek verildi. Bildiride ‘BM Genel Sekreteri’nin iyi niyet misyonu çerçevesinde çözüme yönelik girişimlerin Türkiye tarafından desteklenmeye devam edeceği vurgulanmıştır’ denildi. MGK, isim vermeden başta AB olmak üzere ABD ve İngiltere’ye, KKTC’ye uygulanan kısıtlamaları kaldırılacaklarına dair vaatleri de hatırlatılarak, ‘Vaatlerin yerine getirilmesinin Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir çözüme ulaşmada’ önemine dikkat çekildi. Dışişleri sunumunda Mart başında Brüksel’de AB ile müzakerelerin başlayacağı dile getirildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı