Gündem Haberleri

  Kraliyet skandalları kitap oldu

  Hürriyet Haber
  23.10.2003 - 13:43 | Son Güncelleme:

  Tarihin en acımasız, en garip, en başına buyruk kral, kraliçe, çar, papa ve imparatorlarının çarpıcı hayat hikayeleri kitaba konu oldu. Washington Post'un tarih dalında uzmanlaşmış yazar ve editörü Michael Farquhar'ın kaleme aldığı ''Kraliyet Skandalları'' adlı kitap, Aykırı Yayınları'ndan piyasaya çıktı.

  Kraliyet mensuplarının tarihin sayfaları arasında kalan kimi komik, kimi düşündürücü skandallarına yer verilen kitapta, Napolyon'dan, Büyük Petro'ya, İngiltere kraliçelerinden Rus Çarlarına kadar bir çok tarihi kişiliğin ilginç yönleri gün ışığına çıkıyor.

  SAKAL KESMEYENLERE VERGİ

  Buna göre, bütün Rusya'da sakalı yasaklayan Rus Çarı Büyük Peter, yetkililere de ne kadar önemli bir kişi olursa olsun herkesin sakalını kesme yetkisi verdi. Peter, tıraş olamayacak kadar geleneklere bağlı olanlara ise sakal vergisi getirdi. Bu insanlara boyunlarına takmak üzere verginin ödendiğini gösteren bronz madalya verildi.

  Ameliyat yapma ve dişçiliğe de merak saran Büyük Peter'in elleriyle çektiği dişler, 1724'de kurduğu prestijli Rus Bilimler Akademisinin koleksiyonunda titizlikle saklanmıştı.
   
  19 SAAT HİÇ SUSMADAN KONUŞTU

  Michael Farquhar'ın araştırmalarına göre, tuhaf bir akıl hastalığına yakalanan İngiltere Kralı 3. George, 1788'de hiç susmadan 19 saat konuşmuştu. 3. George'un yakalandığı ''Porfiri'' olarak bilinen nadir kalıtsal hastalığın belirtileri arasında durmadan konuşma, halüsinasyon, histeri, paranoya ve şizofrenik davranışlar yeralıyordu.

  ROMANOV'LARIN ACI SONU..
   
  Kitapta, Romanov Hanedanının son üyelerinin acı sonuna ilişkin çok ilginç bilgilere de yer veriliyor.
   
  Buna göre, Romanov hanedanın son üyeleri Çar 2. Nicholas ve ailesiile hizmetkarlarının cesetleri inanılmaz derecede tahrip edilmişti. Baş infazcı Yakov Yurovsky'nin uzun süre saklı kalan raporları, Romanovların kemiklerinin bulunuşu ve bilimde yaşanan gelişmeler, cinayetlerin aslında ne kadar acımasızca olduğunu ortaya çıkardı.
   
  1918'in 16 Ekim'ini 17 Ekim'ini bağlayan gece kurşuna dizilen Çar,yaşlı karısı, hemofili hastası oğlu ile dört güzel kızının cesetleri önce dipçiklerle tahrip edildi. Bulunmamaları için bir madene konularak el bombası atılan ezilmiş cesetler daha sonra buradan çıkarılarak daha ücra bir yere taşındı. En son da üzerlerine asit dökülerek tanınmaz hale getirilen cesetler yıllar sonra bulunduğunda bilimadamları üzerlerinde ne kadar tahribat yapıldığına şaşırdılar. Suratlar tamamen parçalanmış, kemikler üzerinden kamyonlar geçmiş gibiydi. İskeletleri çıkaran Dr. Ludmilla, Sunday Times Gazetesi'ne verdiği demeçte, çok ceset çıkardığını belirterek, ''Ancak hiçbiri bu kadar çok tahrip olmamış, bu kadar taciz edilmemişti. Midem bulandı'' demişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı