Gündem Haberleri

  Kral dairesinden kodese

  Hürriyet Haber
  17.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  New York’ta geceliği 3 bin dolardan kaldığı lüks bir otelde kadın kat görevlisine tecavüzle suçlanan IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, kendini bir anda Harlem’in 1.8 dolarlık kumanya getirilen karakol nezaretinde buldu.VIP muamele isteği reddedilen Kahn, kefalet pazarlığı yüzünden 30 saati nezarette bir bankın üzerinde geçirdi. Kelepçe takılıp beden incelemesi ve DNA testi yapılan başkanın kefalet talebi reddedildi. Tutuklanan Kahn, 20 Mayıs’ta tekrar hakim karşısında.

  DÜNYANIN mali politikasını belirleyen Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn (DSK), bir gün içinde 3 bin dolarlık kral daireden, öğün başına 1.8 dolar ödenek ayrılan siyahların çoğunlukta olduğu Harlem’deki bir karakola düştü. Otel odasını temizlemeye gelen siyah hizmetçi kadına tecavüz girişiminde bulunmakla suçlanan 62 yaşındaki Kahn, 30 saat kaldığı karakolda, “Ben IMF Başkanı’yım neden bana VIP uygulaması yapmıyorsunuz” diye isyan etti, ancak polis, “Fransız embesil ve afilli avukatlarını takmadığını” belirterek, rutin muamelede bulundu.

  IMF BAŞKANI'NA KELEPÇE VURDULAR / FOTO GALERİ

  Aynalı camın arkasından teşhis

  32 yaşındaki siyah kadın, ‘Special Victim Unit’ (Mağdurlar birimi) adı verilen karakola gelerek, içten görünmez camlı pencereden 5 kişinin arasına dizilen Kahn’ı teşhis etti. Kahn’ın karakolda kaldığı saatler içinde, bir marihuana satıcısı, metroda bilet ödemeden kontörü atlayan bir kişi ve kuru sıkı tabancayla yakalanan başka bir kişi nezarete atıldı. New York saatiyle cumartesi öğleden sonra tutuklanan IMF patronu, pazar akşamı 23.00’te elleri arkadan kelepçeli Brooklyn’deki Kings Bölge Hastanesi’ne ardından kefaletin görüşüleceği Manhattan Bölge Mahkemesi’ne sevkedildi.

  TECAVÜZ GİRİŞİMİNİ BÖYLE CANLANDIRDILAR / WEB TV

  DNA testini önce reddetti  

  Altın rezervleri hariç 350 milyar dolarlık bütçeli IMF’yi yöneten Kahn’ın 30 saat gibi uzun bir süre, New York’un en kötü mahallesi kabul edilen Harlem’de nezarethanede kalmasına, bedenine biyolojik inceleme yapılmasına karşı çıkması neden oldu. Kahn mahkeme kararıyla zorla yapılacağını anlayınca DNA testi ve beden taramasına razı oldu. Hastanede Kahn’ın tırnak aralarından ve vücudundan örnekler alındı.

  "BANA ÜÇ KONUDA KOMPLO OLABİLİR"

  Kefalet talebi reddedildi

  Strauss-Kahn, New York’ta dün ilk kez hakim karşısına çıktı. Savunma avukatları kefalet ücreti olarak 1 milyon dolar önerdi. Hakim ise, zanlının kaçma riskinden dolayı savunmanın talebini reddetti ve Strauss-Kahn’ın bir sonraki duruşmaya kadar cezaevine gönderilmesi talimatı verdi. Bir sonraki duruşma 20 Mayıs Cuma günü yapılacak.

  Hakkında tecavüz girişimi dahil 7 ayrı suçtan dava açılan Strauss-Kahn toplam 74 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya bulunuyor. IMF başkanı ise hakkındaki suçlamaları reddetti. Bu arada savcıların, IMF başkanının daha önce aynı suçları işleyip işlemediğini araştırdığı öğrenildi.

  DSK DIŞARI/images/100/0x0/55eb57b3f018fbb8f8bb1d4a

  Fransa’da tüm gazeteler IMF Başkanı’nın New York’ta tecavüze teşebbüsten gözaltına alınmasını manşetten verdi.

  Liberation: “DSK OUT/Dışarı: IMF’nin patronu New York’ta bir otelde cinsel taciz ve tecavüze teşebbüs suçlarından gözaltına alındı”

  Le Parisien: “New York’ta neler oldu. IMF’de şok dalgası. Sosyalistler’de bunun sonuçları ne olur.”

  Le Figaro: “Strauss-Kahn skandalı: Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yıldırım çarptı. IMF Başkanı DSK, “tecavüze teşebbüs, cinsel taciz ve zorla alıkoyma” suçlamalarından gözaltına alındı”

  France Soir: “DSK Dramı: New York’ta bir otelde cinsel taciz ve tecavüze teşebbüsten tutuklanan DSK, hapis cezası riskiyle karşı karşıya. Politik kariyeri bitebilir”

  DSK'NIN GİDİŞİ KİME YARAR?

  Kelepçeler kızdırdı

  IMF Başkanı Kahn’ın elleri kelepçeli bir halde karakoldan çıkartılmasını gösteren görüntüler, başta Fransa olmak üzere dünya televizyonlarında defalarca yayınlanınca tepkilere yol açtı. Kahn’ın en büyük siyasi rakibi Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy cephesinden yapılan resmi açıklamada, “Suçlu bulunana kadar masumdur” açıklaması yapıldı. Gelecek yılki seçimlerde Kahn’ı adayları yapmaya hazırlanan Sosyalistler rahatsız oldu ve IMF Başkanı’nın küçük düşürüldüğünü belirtti.

  Roman Polanski sendromu

  Savcının, kefalet için miktarı yüksek tutup elektronik kelepçe talep etmesine, ikinci bir Roman Polanski vakası yaşama ihtimali neden oldu. Ünlü Fransız yönetmen Polanski, 1977’de California’da bir çocuğa taciz etmekten suçlanmış ancak Fransa’ya kaçarak Amerikan adaletinin elinden kurtulmuştu. Fransa’nın ABD ile suçluları iade anlaşması bulunmuyor. ABD, bu nedenle Kahn’ın Fransa ya da iade anlaşması olmayan bir başka ülkeye kaçmasından endişe ediyor.

  Avukatlara göre iddialar asılsız/images/100/0x0/55eb57b3f018fbb8f8bb1d4c


  Mahkemede suçsuz olduğunu savunmasına kesin gözüyle bakılan Dominique Strauss-Kahn’ın avukatları, ortaya atılan iddialarda çelişkiler olduğunu öne sürdü.

  İddia edilen saatte otelde değildi: RMC Fransız radyo kanalında yayınlanan habere göre, olayın yaşandığı iddia edilen saatlerde Strauss-Kahn’ın neler yaptığına ilişkin bir kronoloji hazırlayan avukatlar, IMF Başkanı’nın, bulunduğu oteli yerel saatle 12 sularında, yani taciz saatine göre yaklaşık bir saat erken terk ettiği sonucuna vardı.


  Kaçmadı, kızıyla buluşmaya gitti: Avukatlar ayrıca, Strauss-Kahn’ın otelden kaçtığı iddiasını reddederek, alelacele kaçmak bir yana, müvekkillerinin, New York’ta bir restoranda kızıyla buluşarak yemek yediğine ilişkin kanıtlar sunacak.


  Kaçsa, oteli aramazdı: Fransız siyasetçinin telefonunu otel odasında unutmasına ilişkin yapılan göndermelerse, Strauss-Kahn’ın kaçmadığına delil olarak kullanılacak. Zira avukatlara göre IMF Başkanı, üzerinde bulunan telefonlardan birini otelde unuttu; ancak havalimanına geldiğinde bu durumu farkedip, oteli bizzat aradı ve telefonunun kendisine ulaştırılmasını istedi. Bu ayrıntıdan yola çıkarak da, Strauss-Kahn’ın kaçmak gibi bir gayesinin olmadığı savunuluyor.
  DSK’yı Michael Jackson’ı çocuk tacizi davasında savunan Benjamin Brafman ve iddialı avukatlardan William Taylor temsil ediyor.

  Kızışmış şempanze gibiydi/images/100/0x0/55eb57b3f018fbb8f8bb1d4e


  IMF Başkanı Strauss-Kahn’ın ABD’de bir otel görevlisine cinsel saldırıyla suçlanması geçmişteki seks skandallarını hortlattı. Fransa’da gazeteci yazar Tristane Banon, Strauss-Kahn tarafından 2002 yılında cinsel tacize uğradığını iddia ederken, kadın gazetecinin avukatı David Koubbi, IMF Başkanı aleyhinde dava açmayı değerlendirdiklerini söyledi. 31 yaşındaki gazeteci Tristane Banon, cinsel taciz iddiasını 2007 yılında katıldığı bir televizyon programında da dile getirmişti. İnternette de yayınlanan programda Banon, Strauss-Kahn’la bir röportaja gittiğini ve IMF başkanının ısrarla elini tutmak istediğini söylüyor. Banonaki, “Sonu gerçekten kötü oldu. Kavga ettik. Yerlerde mücadele ettik. Ben onu tekmeledim. O sutyenimi çözdü. Kızışmış bir şempanze gibiydi” dedi.

  Hizmetçi en az 1.80 m/images/100/0x0/55eb57b3f018fbb8f8bb1d50

  DAVA soruşturmasının devam etmesi nedeniyle kimliği gizli tutulan, adı Ophelia olarak geçen hizmetçinin, müdürleri ve arkadaşları arasında sevilen ve 3 yıldır Solitel otelinde oda servisinde çalışan bir kadın olduğu belirtildi. 32 yaşındaki kadının en dikkat çeken özelliği, 1.80’in üzerindeki boyu. Tacizle suçlanan IMF patronu ise, 1.70 boyunda.

  Kadın ayda 1.915 dolar kazanıyor. New York şartlarında, fakirlik sınırının da altında. Milyoner Kahn, IMF’den ayda 35 bin dolar maaş ve 6 bin 300 dolar masraf dışı özel harcırah alıyor.

  Kadın 16 yaşında genç bir kız annesi ve fakir siyahların yoğun olarak yaşadığı Bronx semtinde yaşıyor. Komşuları, ‘sessiz ve iyi biri’, arkadaşları da ‘kendi halinde’ diye anlatıyor.   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı