GeriGündem KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? 2017/2 sonuç tarihi belli mi?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? 2017/2 sonuç tarihi belli mi?

KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? 2017/2 sonuç tarihi belli mi?

KPSS 2017/2 tercih başvuruları için verilen süre 23 Kasım 2017 tarihinde sona erdi. Memur adaylarının gözü kulağı sonuç tarihine çevrildi. Sınav merkezinin önceki tercihlere dair prosedür baz alındığında, KPSS tercih sonuçlarının 3 hafta içerisinde açıklandığı görülüyor. Peki KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? 2017/2 sonuç tarihi belli mi?

KPSS 2017/2 tercih sonuçları, bu kapsamda tercihlerini gerçekleştiren vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Toplam 2 bin 38 kişilik kadro için başvuruları toplayan ÖSYM, KPSS 2017/2 tercih sonuçları için değerlendirmeyi sürdürüyor. Peki, adayların 23 Kasım tarihinden bu yana merakla beklediği KPSS 2017/2 tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, detaylı bilgiler

2017/2 TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

23 Kasım tarihinde sona eren KPSS 2017/2 tercih işlemleri, Ön Lisans, Lisans ve Ortaöğretim adayları tarafından gerçekleştirildi. Geçtiğimiz atama döneminde sonuçların yaklaşık 3 hafta içerisinde açıklandığı düşünülürse, bu yıl sonuçların en geç 15 Aralık tarihine kadar açıklanabileceği öngörülmektedir. Bu durum, ÖSYM'nin yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilir.

ÖSYM tarafından yerleştirilen adaylar, başka bir sınav veya mülakat yapılmaksızın, yerleştirme yapılan kadro ve pozisyonlara kamu kurum ve kuruluşlarınca doğrudan atanacaklardır. Yerleştirildikleri halde atama için öngörülen niteliklere sahip olmayan veya gerekli belgeleri süresi içinde yerleştirildikleri kurum veya kuruluşa teslim etmeyen adayların atamaları yapılmayacaktır.

YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

4.1 Bu kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonlara yerleştirme, ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılacaktır.

4.2 Yerleştirme işlemlerinde aynı puanı alan adaylar arasından mezuniyet tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde yaşı büyük olana öncelik tanınacaktır.

4.3 Ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyindeki kadrolara yerleştirme yapılırken ÖSYM’ce sınava girilen öğrenim düzeyi, cinsiyet, mezun olunan program/alan ile kadro ve pozisyonlar için aranan nitelikler arasındaki tutarlılık kontrol edilecek bunlardan birinde bile bir tutarsızlık tespit edildiği takdirde söz
konusu tercih iptal edilecektir.

4.4 Yerleştirmede adayların ÖSYM kayıtlarındaki bilgileri esas alınacaktır. Bu bilgilerde gerçeğe uymayan hususlar tespit edildiği takdirde, yerleştirmesi yapılan adayların kamu kurum ve kuruluşlarınca atamaları yapılmayacak, adaylar bu durumdan dolayı bir hak iddia edemeyeceklerdir.

4.5 Yerleştirme işleminde adaylar puanlarına ve tercih sıralarına bakılmak suretiyle kadro ve pozisyonlara yerleştirileceklerdir. Daha yüksek puanlı adaylar yerleştiği için birinci tercihine yerleşemeyen bir aday ikinci tercihine, ikinci tercihine yerleşemeyen aday üçüncü tercihine yerleştirilmeye çalışılacak, yerleştirme işlemi bu şekilde devam edecektir. Bir adayın son tercihine de daha yüksek puanlı adaylardan biri yerleştirildiği takdirde bu aday herhangi bir kadro veya pozisyona yerleşememiş olacaktır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle