Gündem Haberleri

  Kozinoğlu ve Çakıcı aynı davada sanık

  Hürriyet Haber
  17.02.2005 - 13:53 | Son Güncelleme:

  Alaattin Çakıcı'nın yurtdışına kaçışına ilişkin, MİT görevlisi Kaşif Kozinoğlu, işadamı Erol Eşrefoğlu (Evcil) ve Beşiktaş'ın eski menajeri Sinan Engin'in de aralarında bulunduğu 14 sanıklı dava başladı.
    Baykal: Milletvekilliği hukuki imtiyaz olmamalı

  İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Ali Yüce ile tutuksuz yargılanan sanıklardan Sinan Engin, Gençağa Çakıcı, Nizamettin Özoğul ve Velit Yavuz Günerkan katıldı.

  Sanık ve avukatlarının salondaki yerlerini almalarıyla saat 13.15'te başlayan duruşmada, kimlik tespitlerine geçildi.

  DAVANIN TUTUKLU SANIĞI ALİ YÜCE, TAHLİYE EDİLDİ

  Alaattin Çakıcı'nın yurtdışına kaçışına ilişkin 14 sanığın yargılandığı davanın tek tutuklu sanığı Ali Yüce, tahliye edildi.

  İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi, ilk duruşmanın sonunda, ”Çakıcı'ya sahte pasaport ve kimlikler düzenlemek”le suçlanan Ali Yüce'nin tahliyesini kararlaştırdı.

  ALAATTİN ÇAKICI KONUŞMAMA HAKKINI KULLANIYOR

  Bu arada Alaattin Çakıcı, “borsa danışmanı Adil Öngen'e yönelik silahlı saldırıya azmettirdiği” iddiasıyla yargılandığı davada, Fransa'dan istenilen yazı gelinceye kadar konuşmama hakkını kullanacağını bildirdi.
    
  Tutuklu sanık Çakıcı, İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, geniş güvenlik önlemleri altında getirildi.
    
  Duruşmada savunma yapıp yapmayacağı sorulan Çakıcı, “Hayır savunma yapmayacağım. Fransa'dan cevap yazısı gelene kadar konuşmama hakkımı kullanacağım” dedi.
    
  SÜRE TALEBİ

  Çakıcı'nın avukatlarından Mustafa Avlağı, soruşturmanın genişletilmesi yönündeki taleplerini hazırlayabilmek için süre verilmesini istedi.
    
  Avlağı'nın talebini kabul eden mahkeme heyeti, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.
    
  Duruşma sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çakıcı'nın avukatlarından Can Doğancan, aynı dava kapsamında yargılanan diğer sanıkların 12'şer yıl ceza aldıklarını, Çakıcı'nın da ”azmettirici” olduğu iddiasıyla sonuç olarak aynı cezaya çarptırılabileceğini anlattı.
    
  ÇAKICI'NIN CEZASI İNECEK

  Böyle bir durumda Çakıcı'nın cezasından son kanun kapsamında 10 yılın düşüleceğini söyleyen Doğancan, “Neticede 2.5 yıllık bir ceza söz konusu olacaktır. İnfaz Kanunu'na göre 8 aylık bir ceza ortaya çıkacak. Dava önemsiz bir dava şekline dönüşecek, ancak biz yargılanamayacağını ısrarla savunuyoruz” diye konuştu.
    
  Davanın uluslararası hukuk itilafına dönüştüğünü ve Türkiye'de başka bir emsalinin bulunmadığını savunan Doğancan, Avusturya'nın Çakıcı'nın tüm davalardan yargılanabileceği yönündeki iade kararının kendilerine göre doğru olmadığını söyledi.
    
  Çakıcı'nın yurt dışına çıkışına getirilen yasağın Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi'ne aykırı olduğunu öne süren Doğancan, ”Bu nedenle yurt dışına çıkmaya getirilen tahdit yok hükmündedir. Yurt dışına çıkış illegal bir hareket olarak addedilemez ve yurt dışına çıkışı tüm davalardan yargılanması için neden değildir. Neticede hukukun tecelli edeceğini düşünüyoruz” dedi.
    
  Öte yandan, Çakıcı'nın avukatlarından Bozkurt Nuhoğlu'nun beyin kanaması geçirdiği için bir haftadır İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gördüğü öğrenildi.
     
  CEZA İSTEMİ
    
  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Erol Evcil'in, Türk Ticaret Bankası'nı satın almaya çalıştığı, ancak bankanın yöneticisi Nurhan Ünlüata ile anlaşamadığı belirtiliyor.
    
  Bunun üzerine Ünlüata'nın iş arkadaşı ve dostu olan Adil Öngen'den ikna için devreye girmesinin istendiği anlatılan iddianamede, ancak Öngen'in bunu reddetmesi nedeniyle korkutmak amacıyla vurulmasına karar verildiği iddia ediliyor.
    
  Erol Evcil'in bu iş için Alaattin Çakıcı ile anlaştığı belirtilen iddianamede, Çakıcı'nın azmettirmesi sonucu 12 Mart 1997 tarihinde Esentepe İş Bankalılar Sitesi Otoparkı'nda gerçekleşen silahlı saldırıdan Adil Öngen'in yara almadan kurtulduğu, ancak koruması Hüseyin Yolcu'nun hafif şekilde yaralandığı belirtiliyor.
    
  İddianamede, Alaattin Çakıcı'nın, “silahla müessir fiile azmettirmek” ile “korku ve panik yaratacak şekilde meskun mahalde silahla ateş etmeye azmettirmek” suçlarından dolayı 9 yıl 8 aya kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.
    
  Bu dava kapsamında daha önce yargılanan sanıklardan 3'ü çeşitli hapis cezalarına çarptırılmış, Erol Evcil'in de aralarında bulunduğu 5'i ise beraat etmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı