Gündem Haberleri

  Köy korucusu olmak için 20 bin başvuru

  AA
  30.09.2015 - 11:20 | Son Güncelleme:

  İçişleri Bakanı Selami Altınok'un, 22 vilayetteki boş kadrolara 5 bin korucu alınacağını açıklamasının ardından Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 20 bin genç korucu olmak için başvuru yaptı.

  İçişleri Bakanı Selami Altınok'un 19 Eylül'de, "Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun talimatlarıyla Doğu ve Güneydoğu'da bulunan 22 vilayetimizdeki koruculuk sisteminde daha etkin noktaya gelebilme adına boş bulunan 5 bine yakın korucu kadrosuna ilanlarımızı başlatıyoruz" açıklamasının ardından çok sayıda genç, korucu olmak için harekete geçti.

  EN FAZLA BAŞVURU HAKKARİ, ŞIRNAK, VAN...

  Korucu olmak isteyen gençler, en fazla başvuruyu, terör olaylarının sıklıkla yaşandığı Hakkari, Şırnak, Van, Mardin ve Bingöl'de gerçekleştirdi. Türkiye Geçici Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Federasyonu Başkanı Orhan Kandemir yaptığı açıklamada, yaklaşık 20 gün önce korucu temsilcilerinin katılımıyla, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüştüklerini anımsattı.

  Başbakan Davutoğlu'na korucuların yaşadığı sıkıntıları ilettiklerini bildiren Kandemir, görüşmede yeni korucu alımı talebinde bulunduklarını söyledi. Kandemir, daha önce 60 bin olan korucu sayısının şu anda 45 binlere düştüğünü dile getirerek, "Genç koruculara ihtiyacımız olduğunu Başkanımıza anlattık. Sayın Başbakanımız da bunu olumlu karşıladı ve İçişleri Bakanımıza talimat verdi. 10 bin korucu talebimizin ilk etapta 5 bini için tahsis yapıldı" ifadelerini kullandı.

  "KORUCULUK SİSTEMİ DAHA DA GÜÇLENECEK"


  Korucu talebinin, terör saldırılarının en fazla yaşandığı Hakkari, Şırnak ve Van'da gerçekleştiğine dikkati çeken Kandemir, şöyle konuştu:

  "Bölgedeki gençler koruculuğa büyük talep gösteriyor. Şu anda 22 ilde 20 bin dolayında genç, korucu olmayı talep ediyor. En yoğun başvuru Hakkari, Şırnak ve Van'da yapılıyor. Bu illeri Mardin ve Bingöl izliyor. Bu gençlerimizin tamamının kadroya alınmasını istiyoruz. Bu talebin karşılanmasıyla koruculuk sistemi daha da güçlenecektir."

  Kandemir, korucuların vatan sevgisi uğruna şehit olmayı göze aldığının altını çizerek, "Korucular, para için bu işi yapmıyor, namusunu ve toprağını korumak istiyor. Biz tek bayrağın altında yaşamak istiyoruz. Bunun için terörle mücadelede yer alıyoruz" dedi.

  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı