GeriGündem Kopenhag Kriterleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kopenhag Kriterleri

Avrupa Birliği´nin Haziran 1993´deki Kopenhag Zirvesi´nde kabul edilen ve birliğe aday olmak isteyen ülkeler için ortaya konan Kopenhag kriterleri, ''olmazsa olmaz koşul'' niteliği taşıyor.

Kopenhag ölçütleri, Türkiye´nin gündemine ciddi bir şekilde çıkacak ve Türk hükümetlerini, hukuk mevzuatı ve uygulamaları açısından bu ölçütlere göre kendini uyarlamak durumunda bırakacak. Türkiye geride bıraktığımız dönemde Kopenhag trölçütlerine tam uyum sağlayacağını taahhüt etmişti. Okunduğunda çok basit görünmekle birlikte Kopenhag kriterleri AB´ye aday ülkeyi bir çok konuda köşeye sıkıştıracak kozlar veriyor.

İşte Türkiye´nin önümüzdeki dönemde uyum sağlaması gereken Kopenhag ölçütleri:

1- TAM DEMOKRASİ:

Kopenhag kriterleri öncelikle aday olacak ülkede istikrarlı bir demokrasi ve işleyen demokratik modern kurumlar ile hukukun varlığını şart koşuyor. Kopenhag belgesinde bu çerçevede, ''azınlık haklarının korunması'', ''işkencenin önlenmesi'', ''insan haklarının korunması'' ve ''bağımsız yargının varlığı'' önem taşıyor.

2-AVRUPA REKABETİNE DAYANIKLILIK:

Kopenhag belgesi, AB´den gelecek rekabete dayanabilecek bir pazar ekonomisinin geliştirilmesini öngörüyor. Türkiye bu madde ile devlet ve özel sektöründe Avrupa standardını yakalamak zorunda kalacak.

3-AB MEVZUATINA UYUM:

Belgede, aday ülkelerin politik, ekonomike ortak para konuları başta olmak üzere AB mevzuatına uyum sağlayabilme yeteneğini kuvvetlendirmesi şart koşuluyor.

Türkiye, ayrıca AB adaylığı ile, AB´nin ortak para birimi, dış politika veya ortak savunma politikalarına yönelik aldığı kararlara çekince koyamayacak.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle