Gündem Haberleri

  Köpeklerin kıskanç oldukları doğru mu?

  Hürriyet Haber
  29.04.2016 - 16:15 | Son Güncelleme:

  Köpeklerin kıskanç olup olmadıklarını köpek sahipleri iyi bilir. Peki, köpekler kıskanç mıdır? İşte sorularınızın cevabı..

  Köpek besleyenler bu güzel dostlarının zaman zaman kıskançlık belirtileri gösterdiklerini iyi bilirler. California’daki San Diego Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, köpeklerin tıpkı insanlar gibi kıskanabildiklerini gösterdi. 14 farklı türü temsil eden 36 köpek üzerinde yapılan araştırmaya tüm köpekler sahipleriyle birlikte katıldılar.

  Deneyde, sahiplerinin bir süre boyunca onlara hiç ilgi göstermeden kitap okumaları, ardından oyun için kullandıkları oyuncağa bakmaları istendi. Kitap okudukları sırada köpeklerin hiçbiri oyuncağa ilgi göstermezken, sahipler oyuncağa doğru bakmaya başladıkları anda neredeyse tüm köpeklerin davranışlarını değiştirerek oyuncağı kapıpkendi köşelerine çekilme eğiliminde oldukları görüldü. Bunu yapmayanlar da asabi bir şekilde kuyruklarını sallamaya veya havlamaya başladılar.

  Köpekler çoğunlukla belli bir oyuncağı tercih eder, geri kalanlara çok az ilgi gösterirler. Bu genelde sahipleriyle birlikte oynarken kullandıkları oyuncakları olur.Oyuncu bir kişilikleri olduğu için bazen sahiplerinin oyuncağa yönelmesi bile onları sevindirir. Çünkü oyun vaktinin geldiğini düşünürler. Ancak bu araştırmada sonuçların doğru yorumlanabilmesi adına oyun vaktinin geldiğini düşünüp tepkilerini değiştirmesinler diye sahiplerinden sadece bir süre için oyuncağa doğru bakmaları istendi. Sonuçlar, bu durumun onlarda farklı bir duygu yarattığını, sevinmek yerine oyuncaklarına sahip çıktıklarını ve kıskançlık ya da kızgınlık belirtileri göstermeye başladıklarını ortaya koyuyor.

  popsci.com.tr Tarafından Hazırlanmıştır.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı