GeriGündem Konyalılara 'Zümrüt' tedavisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Konyalılara 'Zümrüt' tedavisi

Konya'daki Zümrüt Apartmanı faciası nedeniyle psikolojik desteğe ihtiyaç duyan öğrenci ve öğretmenlere psikolojik yardım için 13 kişiden oluşan uzman heyet okullarda göreve başladı.

Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Özer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, facianın bugüne kadar hep fiziksel nedenleri ve etkilerinin konuşulduğunu, psikolojik boyutunun ise fazla üzerinde durulmadığını söyledi. Enkazdan 5 günü aşkın sürenin ardından sağ olarak çıkarılan Muhammet Kalem (16) gibi yaralı kurtulan çocuklarla enkazda yakınlarını kaybetmiş kişilerin yaşadıkları şoku üzerlerinden atamadıklarını ifade eden Özer, psikolojik dengesi bozulan öğrenci ve öğretmenler için çalışma başlattıklarını belirtti.
  
Okullarda yapılan çalışmalarla faciadan olumsuz etkilenen öğrenci ve öğretmenlerin tespit edildiğini anlatan Özer, ''İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde rehberlik ve psikolojik danışman olarak çalışan arkadaşlarımızdan konusunda uzman 13 kişi belirledik. Bu arkadaşlarımız, enkazdan kurtulan ya da yakınlarını kaybeden öğrenci ve öğretmenlerimizin psikolojik durumlarının düzelebilmesi için 15 günsüreyle çalışmalar yapacak'' dedi.
  
Çalışmanın, 5 kişilik gruplar halinde görev yapan uzmanlar tarafından bugün başlatıldığını bildiren Özer, şöyle konuştu: ''Rehberlik ve psikolojik danışmanlık görevini yürüten arkadaşlarımıza yardımcı olmak ve düzenlenecek bazı seminerlerde etkingörev almak için Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden 5 uzman daha gelecek. Bu uzmanların her biri aynı zamanda Konya'daki okullarda görev yapan gruplara dahil olacak. Gerek duyulması halinde süresi 15 gün daha uzatılabilecek bu çalışmanın, facianın etkilerinin azaltılmasında büyük katkılar sağlayacağını düşünüyoruz.''
  
Özer, Zümrüt Apartmanı civarında ikamet eden vatandaşların da psikolojik rehabilitasyona ihtiyaçları olduğunu düşünerek Kerkük Caddesi'ndeki Dündar Otel'de danışmanlık bürosu açtıklarını, benzer durumda olan vatandaşların bu bürodan hizmet alabileceklerini sözlerine ekledi.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle